Gotowi na Wielkanoc!

04.04.2022 Kategoria: Patronat

W niedzielę, 3 kwietnia, w Borowej odbył się Powiatowy Jarmark Wielkanocy pod patronatem honorowym Starosty Powiatu Mieleckiego Stanisława Lonczaka.

Wielkanocne spotkanie powróciło do Borowej po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. O tym, jak bardzo reaktywacji tej imprezy wyczekiwali mieszkańcy powiatu, najlepiej poświadczy frekwencja – zarówno odwiedzających, jak i wystawiających się. W Gminnym Ośrodku Kultury w Borowej swoje świąteczne stoiska przygotowało 12 lokalnych stowarzyszeń i kół gospodyń wiejskich oraz sześciu wystawców indywidualnych. Wśród prezentowanego przez nich asortymentu nie brakło wielkanocnych palm i ręcznie robionych ozdób wielkanocnych, a także świątecznych smakołyków: chlebów, wędlin, przygotowywanych na dziesiątki sposobów jajek czy słodkości na czele z wielkanocnymi mazurkami.

To właśnie mazurki odegrały tego popołudnia jedną z najważniejszych ról – zostały poddane ocenie jurorów w ramach konkursu kulinarnego „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Wielkanocne Smaki Powiatu Mieleckiego”. Komisja, w której zasiadł m.in. starosta mielecki Stanisław Lonczak, ostatecznie uznała, że najlepszego mazurka wykonały panie ze Stowarzyszenia Kobiet Gracja w Czerminie. Drugie miejsce przyznano ex aequo KGW Borowianki oraz KGW w Glinach Małych, a trzecie – KGW w Sadkowej Górze.

Tradycyjnie jarmark urozmaicony został licznymi występami artystycznymi. Na scenie wystąpiły zespoły na co dzień współpracujące z GOK Borowa: Kapela Ludowa Borowiacy, Zespół Śpiewaczy „Znad Wisły” oraz muzycy i wokaliści.

Wydarzenie już kolejny raz objęte zostało honorowym patronatem Starosty Powiatu Mieleckiego Stanisława Lonczaka. Wsparcie pozwoliło m.in. na zakup nagród dla uczestników jarmarku.

Zdjęcia: Gmina Borowa