Elektryk Ambasadorem Parlamentu Europejskiego

12.06.2024 Kategoria: Edukacja

W dniu 11 czerwca 2024 r. Dyrektor Zespołu Szkół im. prof. J. Groszkowskiego w Mielcu Janusz Kotarba, w siedzibie Biura Parlamentu Europejskiego w Warszawie, odebrał certyfikat dla Szkoły Ambasadora Parlamentu Europejskiego. Tym samym Zespół Szkół, który uczestniczył w projekcie EPAS, znalazł się w gronie 53 szkół z całej Polski, które już posiadają ten tytuł.

Program EPAS ma na celu pobudzanie świadomości młodzieży na temat Europy i demokracji europejskiej dzięki udostępnieniu jej wiedzy o Unii Europejskiej, w szczególności o Parlamencie Europejskim.

Zdobycie certyfikatu było możliwe dzięki przeprowadzeniu przez szkołę wielu działań proeuropejskich w roku szkolnym 2023/24. Zostały one przedstawione przez dyrektora Kotarbę w prezentacji przygotowanej przez panią Ewę Bożek. W mijającym roku szkolnym, uczniowie ZS angażowali się w różnego rodzaju akcje, konkursy i wystawy promujące ideę zjednoczenia w Unii Europejskiej, a także wartości jakie niesie ze sobą. Powstało Szkolne Koło Europejskie, zorganizowano obchody Dni Erasmusa, Dnia Języków Obcych oraz Europejskiego Dnia Sportu. W maju, w szkole hucznie obchodzono Dzień Europy, w ramach którego przygotowano okolicznościową wystawę i konkursy z okazji 20 rocznicy wejścia Polski do UE. Biuro Parlamentu Europejskiego z siedzibą w Warszawie pozytywnie oceniło działania szkoły w zakresie promowania proeuropejskich idei.

Certyfikat „Szkoła Ambasador Parlamentu Europejskiego” dla Zespołu Szkół wręczyli: Witold Naturski – Dyrektor Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce, Jacek Wasik – przedstawiciel BPE oraz przedstawicielka Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Za zaangażowanie i entuzjazm w podejmowaniu działań, BPE nadało Ewie Bożek tytuł Starszego Ambasadora Parlamentu Europejskiego, który pozwala na przygotowanie i wybór młodych ambasadorów spośród społeczności uczniowskiej.

Informacja nadesłana: Zespołu Szkół im. prof. J. Groszkowskiego w Mielcu