Ekonomik w programie "Złote Szkoły NBP"

29.04.2021 Kategoria: Edukacja

Zespół Szkół Ekonomicznych im. bł. ks. Romana Sitki w Mielcu bierze udział w ogólnopolskim programie popularyzującym wiedzę ekonomiczną „Złote Szkoły NBP”, którego organizatorem jest Narodowy Bank Polski.

Ideą przedsięwzięcia jest przygotowanie młodzieży do bezpiecznego i swobodnego poruszania się w świecie finansów. Program aktywizuje nauczycieli i uczniów do podejmowania zespołowych inicjatyw na rzecz swojej szkoły, przybliżając zagadnienia ekonomiczne w nowatorski i przystępny sposób.

W pierwszej edycji programu pt. „Giganci Finansów Osobistych” uczestniczy 20 uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych, zaś koordynatorami projektu są nauczyciele: Justyna Muszyńska, Wiesław Wałek i Bogdan Lubera. W ramach projektu uczniowie wraz z nauczycielami koordynującymi zobowiązani są zrealizować trzy zadania w terminie do 30 kwietnia.

Pierwsze zadanie polegało na zorganizowaniu spotkania edukacyjnego on-line, poświęconego tematowi przewodniemu programu. Podczas spotkania w roli eksperta wystąpiła Beata Szwedo, kierownik zespołu do spraw obsługi klienta jednego z czołowych banków, pracownik z wieloletnim doświadczeniem, pasją oraz ogromną wiedzą ekonomiczną. Ekspert przedstawił uczniom zagadnienia związane z założeniem pierwszego konta bankowego. Drugie zadanie to „Lekcja z Ekonomią”. Przeprowadził ją jeden z koordynatorów – Wiesław Wałek, a tematem przewodnim zajęć były zagadnienia ekonomiczne. Trzecie i ostatnie zadanie – przygotowanie debaty szkolnej polegającej na zadawaniu przez młodzież pytań zaproszonym ekspertom – zaangażowało wszystkich uczniów szkoły. Na tym etapie w roli ekspertów wystąpili: Małgorzata Warczak, pracownik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Mielcu, oraz Andrzej Skowron z Wyższej Szkoły Gospodarki i Zarządzania w Mielcu.

Uczniowie, biorąc udział w takich projektach, nie tylko pogłębiają swoją wiedzę teoretyczną, ale także mają możliwość wykorzystać ją w praktyce w przyszłości.

Informacja nadesłana

Autro: Justyna Muszyńska