Ekonomik podsumował staż zagraniczny

21.02.2020 Kategoria: Edukacja

W dniu 20.02.2020 r. w Zespole Szkół Ekonomicznych w Mielcu odbyło się oficjalne podsumowanie zakończonego projektu Erasmus+ pt. „ Wiedza i praktyka z ekonomii i reklamy  jest zawsze na plusie w Erasmusie” .

Uczestnictwo w projekcie umożliwiło  36-ciu uczniom nie tylko 3-tygodniowy pobyt w Maladze (Hiszpania) i Rimini (Włochy) i zwiedzanie wielu atrakcyjnych turystycznie miejsc, ale stało się też ważną przepustką do świata pracy zawodowej. W trakcie spotkania uczestnicy otrzymali dokument Europass Mobilności, zarówno jego polską jak i angielską wersję. Jest to ważny europejski dokument potwierdzający kwalifikacje  i umiejętności w sposób zrozumiały i skuteczny dla pracodawców nie tylko w kraju ojczystym ale w całej Europie. Europass Mobilności służy zapewnieniu obywatelom wszystkich państw Unii Europejskiej równych szans i przedstawianiu kwalifikacji i doświadczenia zawodowego.

Jak podkreślają koordynatorzy projektu, Patrycja Osnowska i Marek Dziedzicki, relacje  byłych  uczestników projektów realizowanych w ZSE pokazują, że dokument Europass bardzo pomógł im w karierze zawodowej, a niejednokrotnie wręcz stał się atutem przewagi nad innymi kandydatami na rynku pracy.

Uczestnicy projektu zyskali również nowe doświadczenia językowe. Każda z grup uczestniczyła przed wyjazdem w kursie językowym kraju docelowego stażu (język włoski i hiszpański). Ponadto, młodzi pracowali nad swoją znajomością języka angielskiego na platformie elektronicznej OLS- wsparcie językowe online Erasmus+. OLS jest narzędziem udostępnionym przez Komisję Europejską, służącym do oceny kompetencji językowych i doskonalenia języków obcych w formie testów biegłości językowej i kursów językowych online.

Wyniki egzaminu końcowego pokazały, że dzięki odbyciu stażu zagranicznego poziom umiejętności językowych wzrósł u uczestników średnio o jeden poziom.

W trakcie spotkania młodzież otrzymała też inne certyfikaty i dyplomy poświadczające odbycie stażu oraz ilustrowane kursy/ słowniki języka włoskiego i hiszpańskiego.

Informacja i zdjęcia: ZSE