Dziś Święto Lotnictwa Polskiego

28.08.2024 Kategoria: Informacje

Święto Lotnictwa Polskiego obchodzone 28 sierpnia ma swoje korzenie w historycznym zwycięstwie polskich pilotów Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury. Tego dnia w 1932 roku wygrali oni prestiżowe międzynarodowe zawody lotnicze Challenge w Berlinie, co było ogromnym sukcesem Polski na arenie międzynarodowej.

Ciekawostką jest fakt, że ich zwycięski samolot, RWD-6, był zaprojektowany przez zespół polskich inżynierów. Żwirko i Wigura zyskali tym wyczynem ogromną sławę, jednak zaledwie dwa tygodnie później, 11 września 1932 roku, zginęli tragicznie w katastrofie lotniczej nad Cierlickiem. Pomimo tej tragedii, ich wyczyn na zawsze zapisał się w historii polskiego lotnictwa.

Święto Lotnictwa Polskiego zostało oficjalnie ustanowione po II wojnie światowej, aby upamiętnić nie tylko Żwirkę i Wigurę, ale także wszystkich polskich lotników, którzy walczyli na różnych frontach, szczególnie w czasie II wojny światowej. Polska miała jednych z najlepszych pilotów w Europie, co udowodniła m.in. w Bitwie o Anglię, gdzie polscy piloci służyli w dywizjonach RAF-u, osiągając wyjątkowo wysoką skuteczność w walce z niemieckimi siłami powietrznymi.

Warto także dodać, że Święto Lotnictwa Polskiego obejmuje zarówno lotnictwo wojskowe, jak i cywilne, co podkreśla znaczenie polskich osiągnięć technologicznych i naukowych w tej dziedzinie.

kp