Dziś 80. rocznica powstania Armii Krajowej

14.02.2022 Kategoria: Informacje

Hołd żołnierzom AK złożyli w poniedziałek, 14 lutego, przedstawiciele władz samorządowych powiatu: Starosta Powiatu Mieleckiego Stanisław Lonczak, Członek Zarządu Powiatu Mieleckiego Zbigniew Działowski i Przewodniczący Rady Powiatu Mieleckiego Marek Paprocki.

Uroczystości przed Pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej w Mielcu, zaplanowane na godzinę 16:30, zgromadziły dziesiątki mieszkańców Mielca i powiatu mieleckiego. Spotkanie tradycyjnie rozpoczęto od wspólnego odśpiewania Hymnu RP. W krótkiej części poświęconej historii Armii Krajowej przybliżono zebranym najważniejsze fakty związane z jej działalnością na mieleckich ziemiach. Wspomniano także okoliczności powstania Kotwicy – symbolu Polski Walczącej. Kolejnymi punktami programu były: złożenie przysięgi Armii Krajowej oraz złożenie ognia pamięci i biało-czerwonych wiązanek kwiatów.

Warto dodać, że obchodom 80. rocznicy powstania AK towarzyszyła akcja pn. „Światełko dla Bohatera z Armii Krajowej”. W jej ramach uczczono pamięć dwóch prezesów Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Mielcu: kapitana Jerzego Dębickiego oraz kapitana Tadeusza Orłowskiego.

Wydarzenie zorganizowali: Stowarzyszenie Społeczno-Edukacyjne "Orzeł Biały-Strzelec", Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. Wojciecha Lisa ps. "Mściciel" i Jednostka Strzelecka 2093 im. gen. broni Władysława Sikorskiego w Mielcu