Starostwo Powiatowe  herb_40px_wersja2.png  w Mielcu

A A A

logo_300px.svg

Dziewiąte mieleckie święto techniki i nauki

21.06.2018 Kategoria: Patronat


„Nowoczesne technologie zmieniają świat” – to główne przesłanie IX Mieleckiego Festiwalu Nauki i Techniki. Wydarzenie już po raz kolejny objął swoim honorowym patronatem Starosta Powiatu Mieleckiego Zbigniew Tymuła.

Festiwal odbył się w dniach 7-9 czerwca. W najkrótszym podsumowaniu należałoby podkreślić, że w trakcie tego trzydniowego święta nauki elementami dominującymi były: sztuczna inteligencja, programowanie, szachy, robotyka, lotnictwo, elektromobilność, przedsiębiorczość, himalaizm, pasje odkrywania, wyzwania współczesnej (cyfrowej)  edukacji i wreszcie znajdowanie pomysłu na samego siebie. Wykłady popularno-naukowe, warsztaty, pokazy, wystawy, konkursy zgromadziły około 2 tysięcy uczniów oraz nauczycieli nie tylko z mieleckich szkół.

Szczególnie dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły się ponad godzinne spotkania na sali widowiskowej Samorządowego Centrum Kultury. W tym czasie uczniowie mogli podziwiać perfekcyjny lot ultra lekkiego samolotu Viktoria w wykonaniu ucznia Wojciecha Koszelskiego z Młodzieżowej Akademii Umiejętności Technicznych „Leonardo”, przeczący prawom grawitacji pokaz „Człowieka flagi” Łukasza Świrka – finalisty telewizyjnego programu „Mam talent” oraz interesującą rozmowę z polskimi himalaistami: Januszem Onyszkiewiczem oraz Maciejem Bedrejczukiem. Z bardzo żywym zainteresowaniem spotkał się także pokaz „Nasz niesamowity mózg” w wykonaniu Pawła Jaskólskiego reprezentującego grupę popularyzującą naukę – „Heweliusze Nauki”.  Z tych  rozmów i pokazów wynikają bardzo ważne wnioski dla młodych ludzi. Przede wszystkim, jeśli chce się odnieść sukces w jakiejkolwiek dziedzinie, należy po prostu mieć… marzenia, odkryć swoją pasję, a potem wypełnić to wszystko nauką i pracą. Mówili o tym bardzo przekonywująco Łukasz Świrk oraz Maciej Bedrejczuk.

Naukowy charakter Festiwalu nadał Prof. dr hab. inż. Tadeusz Uhl z Akademii Górniczo- Hutniczej w Krakowie, który w wykładzie „Sztuczna inteligencja w konfrontacji z inteligencją naturalną” uzasadniał, że przyczyną gwałtownego obecnie rozwoju sztucznej inteligencji, oprócz oczywiście wzrastającej mocy obliczeniowej komputerów jest potrzeba jej rynkowych zastosowań ze względu na postępującą automatyzację i robotyzację wielu dziedzin gospodarki i życia codziennego.

Po raz pierwszy w tym roku, wspólnie z Oddziałem Agencji Rozwoju Przemysłu w Mielcu, w tygodniu poprzedzającym Festiwal zaproponowaliśmy uczniom z mieleckich szkół zwiedzanie firm zlokalizowanych na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec.

Przy okazji festiwalu odbyła się kolejna edycja Konkursu technicznego im. Jeffreya Pino „Młody konstruktor”. Organizatorem konkursu są Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z  o.o. oraz CKPiDN.  Wśród wielu celów konkursu warto wymienić te, które odnoszą się do „rozwijania pasji i kreatywności oraz zachęcania uczniów do realizacji swoich pomysłów technicznych poprzez wykonywanie prac modelowo-konstrukcyjnych”. W tym roku zwycięzcą konkursu został Wojciech Warzecha z Zespołu Szkół Technicznych, który pod opieką nauczyciela Przemysława Madeja wykonał „Zdalnie sterowany pojazd jeżdżąco-latający”. Drugie miejsce przyznano  Dawid Hinzman ze Szkoły Podstawowej nr 6 za konstrukcję „Model demonstrujący powstanie momentu reakcyjnego kadłub śmigłowca”, natomiast trzecie miejsce Jakub Kukiełka ze Szkoły Podstawowej nr 5 za konstrukcję „Wiropłat z innowacyjnymi łopatami”.

Kolejnym, ważnym dla środowiska edukacyjnego konkursem, był konkurs promujący szkolnictwo zawodowe: „Mój pomysł na zawód”. W ramach przedsięwzięcia wpłynęło siedem zgłoszeń z pięciu szkół ponadgimnazjalnych. Trzema pierwszymi nagrodami wyróżniono filmy: „Feel the sky”, który zgłosiło trzech uczniów z ZST w Mielcu: Antoni Król, Anna Król i Michał Tulik (I miejsce),  „ZST – szkoła kształcąca w zawodzie”, zgłoszony przez Dominika Brożynę, Pawła Głodzika i Krystiana Gruszeckiego – uczniów z ZST w Mielcu (II miejsce) oraz film „Technik sanitarny” wykonany przez Pawła Bryga – ucznia Zespołu Szkół Budowlanych w Mielcu (III miejsce).

Życzenia do uczestników Festiwalu skierował Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl. - Życzę, aby Festiwal pobudziła Waszą ciekawość i zachęcił do odkrywania nieznanych dotąd obszarów wiedzy. Wielka w tym rola nauczycieli. Państwa wiedza, zaangażowanie i praca są kluczowe dla rozwoju talentów młodych ludzi. Dlatego życzę – zarówno uczniom, jak i nauczycielom – aby Festiwal Nauki i Techniki inspirował i zachęcał do zdobywania wiedzy w sposób niekonwencjonalny, ciekawy, a zarazem skuteczny.

Z kolei Członek Zarządu Powiatu Mieleckiego Andrzej Bryła kierując do organizatorów życzenia udanego Festiwalu zacytował słowa H.A. Bakera: - Wizja bez działania jest marzeniem. Działanie bez wizji jest tylko wspomnieniem czasu. Tylko wizja wraz z działaniem może zmienić świat.

Do przesłania Festiwalu nawiązywało seminarium „Nowe technologie w edukacji” oraz panel dyskusyjny „Pracownik przyszłości w świecie zdominowanym przez nowe technologie” współfinansowane w ramach projektu „Mielec stawia na zawodowców”. Spośród kilku tematycznych wykładów obecnie chcemy zwrócić uwagę na wystąpienie Justyny Przybyło z Fundacji Aktywnej Rehabilitacji w Rzeszowie,  które było poświęcone rozwiązaniom technicznym ułatwiającym osobom niepełnosprawnym wykonywanie obowiązków zawodowych.

Swoje stoiska na Festiwalu prezentowały szkoły zawodowe z powiatu mieleckiego uczestniczące w projekcie „Mielec stawia na zawodowców”. Wzorem lat poprzednich na stoiskach szkół gościły firmy współpracujące z nimi w procesie kształcenia młodzieży.

W tym roku wyjątkowo, ze względu na bardzo bogaty program, Festiwal odbywał się w kilku miejscach: wspomnianym już Samorządowym Centrum Kultury, Regionalnym Centrum Transferu Nowoczesnych Technologii Wytwarzania, Szkole Podstawowej nr 7 oraz Katolickim Centrum Edukacji Młodzieży KANA.

Galeria zdjęć

Kazimierz Gacek Starosta Powiatu Mieleckiego

Kazimierz Gacek

Starosta Powiatu Mieleckiego
Marek Paprocki Przewodniczący Rady Powiatu Mieleckiego

Marek Paprocki

Przewodniczący Rady Powiatu Mieleckiego
Andrzej Bryła Wicestarosta Powiatu Mieleckiego

Andrzej Bryła

Wicestarosta Powiatu Mieleckiego

DOKUMENTY

13 660-----------------------
zarejestrowanych przychodzących dokumentów w II kwartale 2024

LICZBA LUDNOŚCI

132 983-----------------------
mieszkańców powiatu mieleckiego

PIENIĄDZE

240 310 382-----------------------
planowanych dochodów budżetu w 2024 roku