Starostwo Powiatowe  herb_40px_wersja2.png  w Mielcu

A A A

logo_300px.svg

Dziennikarze pytają

11.10.2022 Kategoria: Informacje


Czy starosta jest zadowolony z przedłużonej kadencji samorządowej oraz jak wyglądają przygotowania do dystrybucji jodku potasu na terenie powiatu – to pytania, jakie nadesłała Redakcja TR „Korso”, przygotowując kolejne wydanie swojego pisma.

Przeczytaj odpowiedzi, jakich udzielił Stanisław Lonczak, Starosta Mielecki.

 

W związku z przyjętą przez Sejm ustawą dotyczącą przedłużenia kadencji samorządów, chcielibyśmy poprosić o komentarz pana Starosty w tej sprawie. Czy byłby zadowolony z takiego obrotu spraw, czy ewentualne przedłużenie urzędowania pomogłoby w dokończeniu jakich inwestycji?

 

Zmiany ordynacji wyborczych i związanych z nimi długościami kadencji w krajach Unii Europejskiej nie są czymś wyjątkowym. To żywy proces, podlegający licznym zmianom. W ciągu ostatnich lat wyraźnie zarysowała się zmiana w podejściu do kadencyjności.

W wielu krajach członkowskich coraz częstszym zjawiskiem staje się ograniczenie kadencyjności na stanowiskach kierowniczych, tak jak w przypadku Polski – wójtów, burmistrzów i prezydentów.

Długość samych kadencji jest również zróżnicowana. Najczęstszym modelem występującym w Europie, nie tylko w UE, jest 4-letnia kadencja, ale zdarzają się i krótsze, bo 3-letnie (np. Litwa). Są i dłuższe –pięcio, a nawet sześcioletnie.

Propozycja wydłużenia obecnej kadencji nie była konsultowana ze środowiskiem samorządowym. Jeżeli podjęta przez Sejm RP uchwała stanie się prawem obowiązującym, trzeba się będzie do niego zastosować. Sam fakt jej wydłużenia nie ma większego wpływu na realizację zadań. Bez względu na ich znaczenie, w momencie przyjęcia ich do realizacji, zostały one ujęte w określone ramy czasowe. Dla zadań, które z jakichś powodów „przechodzą” na kolejny rok budżetowy, o ile nie jest to zadanie rozłożone na lata, ustawodawca przewidział odpowiednie ramy prawne, jak chociażby „zadania niewygasające z upływem roku budżetowego”.

W przypadku wydłużenia obecnej kadencji samorządowej do wiosny 2024 roku nowy samorząd, wyłoniony w tych wyborach z pewnością będzie miał więcej czasu na przygotowanie swojego autorskiego projektu budżetu na rok kolejny.

Dotychczasowa praktyka w tym względzie, z uwagi na późnojesienny termin wyborów, sprowadzała się do realizacji projektu przygotowanego przez poprzedników.

 

Jak wygląda sytuacja z jodkiem potasu na terenie naszego powiatu? Czy został już dostarczony? Jakie są procedury dystrybucji w razie zagrożenia? 

 

Na terenie powiatu mieleckiego jod potasu został rozprowadzony do urzędów miast i gmin powiatu 29-30 września br. przez Komedę Powiatową PSP w Mielcu.

Na terenie powiatu przewidzianych jest 80 punktów dystrybucji jodu stabilnego m.in. w szkołach, remizach OSP, NZOZ-ach, ośrodkach kultury i rekreacji itp. Tabletki przyjmuje się od 24 godzin przed spodziewaną ekspozycją do nawet 8 godzin po ekspozycji.

Dane dotyczące zakresu informacji wyprzedzającej, powiadamiania ludności o skażeniach promieniotwórczych zawarte są w „Wojewódzkim Planie Postępowania Awaryjnego na wypadek Wystąpienia Zagrożenia Radiacyjnego”.

Każda gmina posiada własne procedury dystrybucji jodu stabilnego.

ms, mp

 

 

Kazimierz Gacek Starosta Powiatu Mieleckiego

Kazimierz Gacek

Starosta Powiatu Mieleckiego
Marek Paprocki Przewodniczący Rady Powiatu Mieleckiego

Marek Paprocki

Przewodniczący Rady Powiatu Mieleckiego
Andrzej Bryła Wicestarosta Powiatu Mieleckiego

Andrzej Bryła

Wicestarosta Powiatu Mieleckiego

DOKUMENTY

13 660-----------------------
zarejestrowanych przychodzących dokumentów w II kwartale 2024

LICZBA LUDNOŚCI

132 983-----------------------
mieszkańców powiatu mieleckiego

PIENIĄDZE

240 310 382-----------------------
planowanych dochodów budżetu w 2024 roku