Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

05.05.2020 Kategoria: Informacje

5 maja obchodzimy Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.

Święto, którego historia rozpoczęła się w latach 90. XX wieku we Francji, obchodzone jest dzisiaj w całej Europie. To dzień manifestowania równouprawnienia i tolerancji. Ma przypomnieć społeczeństwu, iż mieszkańcy z niepełnosprawnością stanowią jego znaczną część oraz skłonić do refleksji nad ich potrzebami, możliwościami oraz trudnościami, z jakimi borykają się w codziennym życiu.

W wielu miastach w Polsce świętowanie Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną połączone jest z uroczystymi przemarszami, inicjatywami integrującymi środowiska oraz przedsięwzięciami kulturalnymi. Podobnie, przez ostatnie sześć lat, było również w Mielcu. W wydarzeniach organizowanych z inicjatywy Zarządu Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Mielcu udział brały setki uczestników, a wśród nich także przedstawiciele władz samorządowych Powiatu Mieleckiego.

I choć obecnie, ze względu na sytuację epidemiologiczną w kraju, wspólne spotkania nie są możliwe, o Dniu Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną warto przypominać, warto mówić , a przede wszystkim – warto mieć na uwadze jego szczególne przesłanie.

Z okazji dzisiejszego święta Starosta Powiatu Mieleckiego Stanisałw Lonczak przekazuje osobom niepełnosprawnym intelektualnie serdeczne życzenia; ich rodzicom, opiekunom i przyjaciołom zaś - podziękowania za podejmowany każdego dnia wysiłek na rzecz poprawy warunków życia niepełnosprawnych oraz krzewienie idei tolerancji.