Nowe samochody dla pogotowia i szpitala

19.05.2020 Kategoria: Inwestycje

Dzięki funduszom unijnym mieleckie pogotowie zyskało nową karetkę. Samochód transportowy, który trafił do szpitala specjalistycznego, został z kolei ufundowany przez firmę Lockheed Martin.

We wtorek, 19 maja, odbyło się uroczyste przekazanie dwóch pojazdów.

Pierwszy z nich, Fiat Doblo Multijet, jest wyposażony w nosze transportowe i fotele kardiologiczne do realizacji zadań transportów sanitarnych, w tym wymazowych. Samochód o wartości 150 tys. złotych został zakupiony ze środków skierowanych na walkę z koronawirusem w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

Zakup drugiego z pojazdów, tym razem dla Szpitala Specjalistycznego im. Edmunda Biernackiego w Mielcu, był możliwy dzięki wsparciu finansowemu od firmy Lockheed Martin. Korporacja jeszcze w kwietniu przekazała placówce 50 tys. dolarów, stając się tym samym jednym z przeszło 160 darczyńców wspierających mielecki szpital w walce z pandemią.

- Bez pomocy zewnętrznej byłoby ciężko, zarówno szpitalowi, jak i pogotowiu, realizować w sposób sprawny i bezpieczny zadania związane z walką z koronawirusem – podkreślał Starosta Powiatu Mieleckiego Stanisław Lonczak. W imieniu władz powiatu podziękował zarówno prywatnym darczyńcom, takim jak m.in. Lockheed Martin, jak również władzom samorządowym województwa, które przeznaczyły na wsparcie dla mieleckiego szpitala już ponad 5 milionów złotych.  – Te środki będą do nas sukcesywnie spływać, pozwalając na zakup niezbędnego wyposażenia, sprzętu czy środków ochrony osobistej. Za tę szybką reakcję i wsparcie szpitala wielkie podziękowania należą się Zarządowi Województwa oraz Panu Marszałkowi – zaznaczał starosta.

Mówi Starosta Powiatu Mieleckiego Stanisałw Lonczak:

Władze samorządowe Województwa Podkarpackiego reprezentowali na spotkaniu radni Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Jan Tarapata i Maria Napieracz. Jak wyliczyli, na zakupy medyczne z RPO przeznaczonych zostało już w sumie 50 milionów złotych. Karetki, takie, jak ta, która trafiła dziś do Mielca, otrzymały także stacje pogotowia w Rzeszowie, Przemyślu, Krośnie i Sanoku. Jeszcze wcześniej zakupionych zostało siedem samochodów dla stacji sanitarno-epidemiologicznych, pod koniec czerwca na podkarpackie drogi wyjechać ma zaś dziesięć kolejnych ambulansów sanitarnych.