Debata nad szpitalem

18.02.2020 Kategoria: Informacje

W mieleckim starostwie obyła się debata poświęcona sytuacji w Szpitalu Specjalistycznym im. E. Biernackiego. Z inicjatywą jej zorganizowania wystąpił Marian Kokoszka, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Mielcu. Podczas ostatniej sesji rajców miejskich (29.01.2020) alarmował, iż mielecka lecznica przygotowywana jest do procesu prywatyzacji.

W debacie uczestniczyli przedstawiciele samorządów miasta i powiatu, a także gospodarze gmin wchodzących w skład powiatu. Starosta mielecki – Stanisław Lonczak zaprosił również do dyskusji mieleckich parlamentarzystów. Przybyli na nie Poseł Krystyna Skowrońska i Poseł Fryderyk Kapinos. Spotkaniu przewodniczył Bogdan Bieniek, gdyż to właśnie do niego apelował M. Kokoszka o organizacje takiej dyskusji.

Mielecka debata zbiegła się w czasie z podobnym panelem dyskusyjnym zorganizowanym w Senacie RP. Konferencja poświęcona była wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego z listopada 2019, w którym stwierdzono, że nie można nakładać na samorządy odpowiedzialności za straty podmiotów leczniczych. Zgodnie z tym wyrokiem Sejm ma czas na zmianę tych niekorzystnych przepisów 18 miesięcy licząc od daty ukazania się wyroku TK. Zadłużenie szpitali w Polsce sięga już kwoty 15 mld PLN.

Podczas mieleckiej debaty zarówno przedstawiciele samorządu powiatowego, jak też dyrekcji mieleckiego szpitala kategorycznie odcięli się od insynuacji Przewodniczącego M. Kokoszki. Nie ma mowy o jakiejkolwiek prywatyzacji mieleckiej lecznicy – uspokajał Starosta Mielecki Stanisław Lonczak.
Poniżej prezentujemy zarejestrowane wypowiedzi osób uczestniczących w debacie. Jej całość można odnaleźć w archiwalnych zapisach obrad radnych Powiatu Mieleckiego.

mp