Starostwo Powiatowe w Mielcu
Starostwo Powiatowe w Mielcu
23.09.2022 Kategoria: Informacje
Przedstawiciele władz samorządowych Powiatu Mieleckiego uczestniczyli dziś, 23 września, w jubileuszu 25-lecia Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu.
Z okazji jubileuszu, w siedzibie CKPiDN w Mielcu, zorganizowano konferencję podsumowującą najważniejsze aspekty działalności i osiągnięcia placówki. Zebranym licznie gościom przedstawił je Zdzisław Nowakowski, dyrektor CKPiDN.
Spotkanie stało się okazją do wręczenia wyróżnień osobom i instytucjom, które przyczyniły się do powstania i późniejszego rozwoju jednostki. Wśród szerokiego grona osób uhonorowanych pamiątkowymi statuetkami znaleźli się wszyscy starostwie Powiatu Mieleckiego: Józef Smaczny, Andrzej Chrabąszcz, Zbigniew Tymuła oraz Stanisław Lonczak.
Nie brakło także podziękowań i gratulacji kierowanych w stronę dyrekcji i pracowników CKPiDN. Te, na ręce Zdzisława Nowakowskiego, przekazał m.in. starosta Stanisław Lonczak, dziękując za podejmowanie licznych inicjatyw edukacyjnych, wkład w promocję nauki oraz szereg działań, które na przestrzeni lat pozwoliły na podnoszenie kwalifikacji nauczycieli. – Życzę, by kolejne lata działalności CKPiDN pełne były podobnych sukcesów i ciągłego rozwoju - podkreślił starosta.
Program dzisiejszych obchodów 25-lecia CKPiDN poszerzony został także o okolicznościowe wykłady. Ten poświęcony „Przemysłowi 4.0” poprowadził prof. dr hab. Inż. Jarosław Sęp z Politechniki Rzeszowskiej. Najnowszy kierunek kształcenia działający w CKPiDN – technik robotyki – przedstawili zebranym z kolei Sylwester Paterek (CKPiDN w Mielcu) oraz Marcin Kępara (ZST w Tarnowie Podgórnym). Uzupełnienie tych wystąpień stanowiły prezentacje firmowe dotyczące robotów KUKA oraz Astorino – robota edukacyjnego o funkcjonalnościach robota przemysłowego skonstruowanego przez Marka Niewiadomskiego.
Zwieńczeniem spotkania będzie inauguracja roku szkonego 2022/2023 Młodzieżowej Akademii Umiejętności Technicznych LEONARDO zaplanowana na godzinę 16:00.
Warto w tym miejscu przypomnieć, że Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu jest zespołem dwóch placówek: istniejącego od 1997 roku Centrum Kształcenia Praktycznego, które w 2020 roku zmieniło nazwę na Centrum Kształcenia Zawodowego oraz powołanego uchwałą Rady Powiatu Mieleckiego w 2003 roku Powiatowego Ośrodka Metodycznego.
Działające w ramach CKPiDN Centrum Kształcenia Zawodowego realizuje zadania z zakresu praktycznej i teoretycznej nauki zawodu dla uczniów mieleckich szkół w następujących zawodach: technik mechanik, technik mechatronik, technik informatyk, technik grafiki i poligarfii cyfrowej, technik robotyki, operator obrabiarek skrawających, wynikające z programu nauczania dla danego zawodu oraz prowadzi kształcenie ustawiczne w formach pozaszkolnych dla dorosłych. Prowadzi także kształcenie ustawiczne osób dorosłych w ramach Kwalifikacyjnych Kursów Zawodowych. W ramach Powiatowego Ośrodka Metodycznego realizowane są z kolei zadania z zakresu doskonalenia nauczycieli oraz wspierania ich w zakresie nowoczesnych metod i technik informacyjno-komunikacyjnych stosowanych w procesie nauczania.
Centrum podejmuje własne inicjatywy edukacyjne na rzecz rozwoju społeczeństwa uczącego się oraz zadania z zakresu upowszechniania, promocji i popularyzacji nauki, współpracując na zasadach partnerstwa z innymi placówkami prowadzącymi kształcenie ustawiczne, placówkami doskonalenia nauczycieli, instytucjami rynku pracy, szkołami wyższymi, podmiotami gospodarczymi i jednostkami samorządu terytorialnego.
Jedną z kluczowych inicjatyw Centrum (wpisujących się promocję i popularyzację nauki) jest organizowanie od 2011 roku Mieleckich Festiwali Nauki i Techniki oraz zajęć pozalekcyjnych w ramach Młodzieżowej Akademii Umiejętności Technicznych „Leonardo”. Uczestnicy Akademii Leonardo uzyskują międzynarodowe sukcesy w modelarstwie lotniczym i kosmicznym oraz w programowaniu robotów.
Ważnym wyróżnikiem działalności Centrum jest zrealizowanie w latach 2009–2020 ponad trzydziestu projektów edukacyjnych finansowanych z funduszy europejskich. Największym z nich był projekt „Mielec stawia na zawodowców”, który dotyczył powiązania szkolnictwa zawodowego z mieleckim rynkiem pracy.
W celu sprostania oczekiwaniom mieleckich przedsiębiorców, Powiat Mielecki i jego jednostka organizacyjna, Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu wybudowała w 2013 roku od podstaw nowoczesny ośrodek kształcenia zawodowego młodzieży i dorosłych. To Regionalne Centrum Transferu Nowoczesnych Technologii Wytwarzania, które zostało wyposażone w dziesięć nowoczesnych laboratoriów. Inwestycja została w 2013 roku wyróżniona przez Marszałka Województwa Podkarpackiego „Unijną Perłą Podkarpacia” i była ważnym impulsem rozwoju dla CKPiDN.
ms
DOKUMENTY
13 660-----------------------
zarejestrowanych przychodzących dokumentów w II kwartale 2024
LICZBA LUDNOŚCI
132 983-----------------------
mieszkańców powiatu mieleckiego
PIENIĄDZE
240 310 382-----------------------
planowanych dochodów budżetu w 2024 roku