Starostwo Powiatowe w Mielcu
Starostwo Powiatowe w Mielcu
19.12.2018 Kategoria: Edukacja
13.12.2018r. uczniowie klasy IV b technikum z Zespołu Szkół Budowlanych w Mielcu zwiedzili Politechnikę Rzeszowską. Celem wyjazdu było przede wszystkim zapoznanie się z kierunkami kształcenia, aby przyszli maturzyści mogli dokonać dobrego wyboru w czasie podejmowania decyzji o kontynuowaniu nauki na wyższej uczelni. W tym dniu uczniowie mieli okazję zapoznać się z funkcjonowaniem Politechniki Rzeszowskiej.
Zwiedzili laboratoria wydziałowe w:katedrze Infrastruktury i Gospodarki Wodnej, Zakładzie Inżynierii i Chemii Środowiska, Katedrze Geodezji i Geotechniki, Katedrze Mechaniki Konstrukcji oraz Wydziałowe Laboratorium Badań Konstrukcji. W Katedrze Infrastruktury i Gospodarki Wodnej uczniowie zapoznali się z bogatym zapleczem laboratoryjnym. Laboratorium technik pomiarowych i sterowania transportem wody i ścieków zafascynowało młodzież aparaturą badawczą służącą do pomiaru natężenia i prędkości przepływu mediów, pomiaru parametrów meteorologicznych, jak również do monitoringu oraz inspekcji infrastruktury sieciowej.
W Zakładzie Inżynierii i Chemii Środowiska uczniowie poznali laboratoria w których są wykonywane badania fizyko - chemiczne wody, ścieków, osadów i gleby w zakresie podstawowym i rozszerzonym, m.in. na zawartość metali ciężkich: glinu (Al), kadmu (Cd), kobaltu (Co), chromu (Cr), miedzi (Cu), żelaza (Fe), potasu (K), manganu (Mn), molibdenu (Mo), sodu (Na), niklu (Ni), ołowiu (Pb), cynku (Zn). Środowiskowe badania zbiorników oraz wpływu wód powierzchniowych i ich zlewni na stan czystości tych zbiorników. Monitoring wód powierzchniowych.
W laboratorium Katedry Mechaniki Konstrukcji uczniom przedstawione zostały stanowiska: do badania sił osiowych w kratownicy statycznie wyznaczalnej, do określania przemieszczeń elementów przy zginaniu prostym oraz ukośnym dla wspornika, do określania stateczności prętów ściskanych osiowo i do określania kąta obrotu pręta skręcanego.
W Katedrze Geodezji i Geotechniki uczniowie mieleckiej budowlanki poznali zagadnienia związane z realizacją badań własnych na temat metod pomiarów kontrolnych w budownictwie i statystycznych metod opracowania wyników oraz zobaczyli prace naukowo-badawcze w zakresie optymalizacji metod pomiarów i opracowania wyników, automatyzacji przetwarzania danych geodezyjnych i zastosowania grafiki komputerowej do interpretacji geometrycznej.
W Wydziałowym Laboratorium Badań Konstrukcji uczniowie mogli zobaczyć w jaki sposób wykonuje się badania elementów konstrukcji budowlanych, obiektów mostowych, badania zmęczeniowe, akustyczne w terenie i w warunkach laboratoryjnych. Dodatkowo zostali zapoznani z metodyką przeprowadzania badań drgań i materiałów.
Przyszli maturzyści byli pod ogromnym wrażeniem bogatej oferty kształcenia Politechniki Rzeszowskiej. Ta niezwykle interesująca wyprawa naukowa nie mogłaby się odbyć, gdyby nie znakomici pracownicy uczelni. Szczególne podziękowania należą się dziekanowi WBiIŚA dr hab. inż. Piotrowi Koszelnikowi, prof. prof. dr hab. inż. Danielowi Słysiowi Kierownikowi Katedry Infrastruktury i Gospodarki Wodnej, dr hab. inż. Izabeli Skrzypczak, prof. PRz Kierownika Katedry Geodezji i Geotechniki im. Kaspra Weigla, prof. dr hab. inż. Leonard Ziemiański Kierownikowi Katedry Mechaniki Konstrukcji, dr inż. Lucjanowi Janasowi Kierownikowi Wydziałowego Laboratorium Badań Konstrukcji.
Wyjazd zorganizowała nauczycielka przedmiotów zawodowych Maria Pietras, która także pełniła opiekę nad młodzieżą razem z ich wychowawczynią Bogumiła Starzyk.
DOKUMENTY
13 660-----------------------
zarejestrowanych przychodzących dokumentów w II kwartale 2024
LICZBA LUDNOŚCI
132 983-----------------------
mieszkańców powiatu mieleckiego
PIENIĄDZE
240 310 382-----------------------
planowanych dochodów budżetu w 2024 roku