Będą zwalczać populację osnui gwieździstej

04.05.2018 Kategoria: Informacje

Data: 04 - 15.05.2018
Miejsce wydarzenia: Lasy w gminie Radomyśl Wielki

Starosta Powiatu Mieleckiego informuje, że wydał zarządzenie zobowiązujące Nadleśnictwo Dąbrowa Tarnowska do przeprowadzenia na własny koszt w dn. 4 - 15 maja 2018 r., zabiegów (oprysków chemicznych) zwalczających populację osnui gwieździstej w lasach zagrożonych niestanowiących własności Skarbu Państwa na powierzchni 62,9 ha na obszarze Gminy Radomyśl Wielki. Opryski zostaną przeprowadzone metodą agrolotniczą.

Osnuja (według opisów literaturowych) występuje w drzewostanach sosnowych, głównie 40 - 100 letnich. Ma skłonności do miejsc ciepłych i dobrze nasłonecznionych. Jednoroczny żer tego gatunku nie jest przeważnie śmiertelny dla drzewostanów. Zważywszy jednak na co najmniej dwuletnią generację, dwu lub trzykrotnie powtarzające się żery mogą doprowadzić do znacznego osłabienia lub nawet śmierci części drzewostanów