Akredytacja mieleckiego szpitala

13.03.2021 Kategoria: Informacje

Mielecki Szpital Specjalistyczny ponownie z ministerialną Akredytacją Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.

Zarówno kierownictwo lecznicy, jak i władze powiatu, jako organ prowadzący, zgodnie uznają uzyskanie akredytacji za wielki sukces. Jego osiągniecie, co podkreślano parokrotnie podczas piątkowej (12.03) konferencji prasowej, to efekt profesjonalizmu i zaangażowania całego zespołu szpitala.

O tym, jak wyjątkowe jest to wyróżnienie, świadczy fakt, iż poza mielecka lecznicą „próg akredytacyjny” (75 pkt) przekroczyły jeszcze dwie placówki województwa podkarpackiego: Centrum Medyczne w Łańcucie oraz Szpital Kliniczny nr 1 w Rzeszowie

Jak tłumaczył Zbigniew Torbus, p.o. dyrektora Szpitala Specjalistycznego w Mielcu, akredytacja oznacza potwierdzenie osiągnięcia najwyższych standardów we wszystkich kategoriach, których ocena wpływa na wycenę świadczeń medycznych (wcześniej Szpital Specjalistyczny w Mielcu uzyskał już świadectwa jakości w diagnostyce laboratoryjnej oraz mikrobiologicznej). Placówka ma teraz możliwość pozyskiwania dodatkowych funduszy na swój rozwój.

Po raz ostatni mielecka lecznica uzyskała taki dokument w 2015, który obowiązywał przez kolejne 3 lata. W 2018 roku ówczesna dyrekcja szpitala nie ukończyła procesu akredytacyjnego. Skutkowało to m.in. utratą środków dla szpitala. Jak wyliczał na początku 2019 roku Stanisław Lonczak, Starosta Mielecki, straty poniesione przez szpital z powodu braku akredytacji sięgnęły kwoty 600 tysięcy złotych.