90-lecie Chóru Męskiego „Melodia”

31.10.2023 Kategoria: Informacje

Chór Męski Towarzystwa Śpiewaczego „Melodia” w niedzielę, 29 października, obchodził jubileusz 90-lecia istnienia.

Okrągły jubileusz chóru świętowano podczas uroczystego koncertu, jaki odbył się w Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu w minioną niedzielę.
Gratulacje i życzenia pomyślności w dalszej artystycznej działalności złożyli na ręce członków chóru Starosta Powiatu Mieleckiego Stanisław Lonczak wspólnie z Prezydentem Miasta Mielca Jackiem Wiśniewskim i Przewodniczącym Rady Miejskiej w Mielcu Bogdanem Bieńkiem.
Historia chóru według Encyklopedii Miasta Mielca:

CHÓR MĘSKI „MELODIA” powstał we wrześniu 1933 r. jako chór gimnazjalny z inicjatywy Stanisława Lachmana, nauczyciela języka polskiego w mieleckim gimnazjum. Skupiał około 40 uczniów najstarszych klas. Śpiewał głównie utwory kompozytorów polskich, ale z czasem włączył do repertuaru utwory kompozytorów innych narodów. Początkowo występował w Mielcu i sąsiednich miastach. Pierwszy spektakularny sukces odniósł w 1937 r., zajmując I miejsce w I Konkursie Chórów Szkolnych Polski Południowej w Krakowie. W 1938 r. wystąpił w krakowskiej Rozgłośni Polskiego Radia, w audycji na antenie ogólnopolskiej. W II Konkursie Chórów Szkolnych w Krakowie (27 V 1939 r.) zdobył II miejsce. II wojna światowa przerwała działalność chóru, a kilku jego członków zginęło w walce z okupantem hitlerowskim lub zostało zamordowanych w niemieckich obozach koncentracyjnych. Wznowienie działalności nastąpiło w roku 1944 r., już pod dyrekcją Franciszka Saramy, przedwojennego absolwenta gimnazjum i członka chóru. Od lata 1948 r. wygasała jego aktywność, bowiem większość członków wyjechała na studia, a w 1950 r. chór przestał istnieć. Wznowienie pracy nastąpiło w 1967 r. pod auspicjami nowo powstałego Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej. Dyrygentem został ponownie F. Sarama, któremu od 1968 r. pomagał Jerzy Kopcewicz, później I dyrygent (od 1969 r.). Okres 1970-1984 zaowocował wieloma sukcesami, m.in. zdobyciem (wspólnie z big-bandem ZDK WSK Mielec) I miejsca na Festiwalu Kulturalnym Związków Zawodowych (Lublin, 12-13 XI 1971 r.), nagraniami dla PR i TVP oraz występami w Hali Ludowej we Wrocławiu i Teatrze Wielkim w Warszawie w 1972 r., III nagrodą w VI Turnieju Chórów „Legnica Cantat”, dwukrotnym III miejscem w VIII i XII Festiwalu „Pieśni Walki i Pracy” (Kraśnik, 1976 i 1980 r.), I miejscem w II Międzywojewódzkim Przeglądzie Amatorskich Zespołów Artystycznych „ARTAMA –79” (Leżajsk, 1979 r.) oraz udanymi koncertami zagranicznymi w Paryżu, Lwowie i jego sąsiednich miastach. W 1984 r. chór usamodzielnił się, tworząc Towarzystwo Śpiewacze „Melodia” im. prof. Stanisława Lachmana. Poczynając od lat 80., w coraz szerszym zakresie sięgał po repertuar religijny i coraz częściej występował w kościołach. W 1988 r. został laureatem VII Festiwalu Pieśni Cerkiewnej w Hajnówce. Kilkakrotnie śpiewał w czasie Mszy Św. w warszawskim kościele Św. Krzyża, transmitowanej w I programie PR. W latach 90. znów wyjeżdżał za granicę, m.in. do Mukaczewa (Ukraina Zakarpacka) i Bańskiej Bystrzycy (Słowacja). Niezliczoną ilość razy występował w samym Mielcu, w czasie uroczystości państwowych i lokalnych, jubileuszy (w tym własnych: 50-, 55-, 60- i 65-lecie) oraz pogrzebów. Nagrał 2 płyty długogrające. Sukcesem było wyróżnienie na IV Festiwalu Pieśni Religijnej „Cantate Deo” w Rzeszowie (20-21 X 2000 r.). W 2000 r. występował w Mukaczewie na Festiwalu Pieśni Chóralnej, w 2001 r. – w katedrze we Lwowie, w 2002 r. – w katedrze w Bańskiej Bystrzycy oraz w 2003 r. – koncert z okazji 70. rocznicy powstania. Chór posiada olbrzymią bibliotekę repertuarową. Historię zespołu opisano w trzech wydaniach monograficznych, folderach oraz licznych publikacjach prasowych. Po J. Kopcewiczu kolejnymi dyrygentami byli: Małgorzata Leśniak, Barbara Polańska-Więckowska i Artur Olchawa. Za długoletnią i owocną działalność artystyczną chór otrzymał liczne nagrody, dyplomy, wyróżnienia, m.in. Złotą Odznakę Honorową Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, którego „Melodia” jest długoletnim członkiem. Wiele odznaczeń, także państwowych, otrzymali dyrygenci i członkowie chóru. W ramach współpracy z Towarzystwem Muzyczno-Śpiewaczym w Dębicy brał udział w przygotowaniu i wystawieniu kilku oper (głównie S. Moniuszki) i wodewilów. W 2004 r. zajął III miejsce w Festiwalu Pieśni Religijnej „Cantate Deo” w Rzeszowie, a w 2005 r. koncertował w Bańskiej Bystrzycy (Słowacja) oraz nagrał – wspólnie z chórem mieszanym „Melodia” – 32 kolędy i pastorałki na płyty CD. Występował też na uroczystościach świeckich i religijnych w Mielcu i innych miastach. Ważniejsze występy od 2014 r.: *2014 r. – udział w oprawie muzycznej Mszy Świętej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach; występy na uroczystościach religijnych i patriotycznych (m.in. Święcie Niepodległości); *2016 r. – koncerty na Węgrzech w zaprzyjaźnionym mieście Tiszafoldvar, udział w XX Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Religijnej Cantate Deo w Rzeszowie – wyróżnienie; *2018 r. – udział w I Bielnickim Festiwalu Kolęd – III miejsce, 85-lecie powstanie Chóru Męskiego „Melodia”; *Koncert Patriotyczny „O tej, co nie zginęła” w kościele św. Bartłomieja w Padwi Narodowej (wspólnie z Chórem Mieszanym „Melodia”); *2022 r. – koncerty kolęd i pastorałek w kościołach w Mielcu i Wadowicach Górnych, koncert w kościele w Padwi Narodowej z okazji Inauguracji Roku Ignacego Łukasiewicza.

Zdjęcia: Miasto Mielec