78 rocznica powstania AK

14.02.2020 Kategoria: Informacje

Władze samorządowe miasta i powiatu oddały hołd żołnierzom Armii Krajowej w 78 rocznicę powstania największej armii podziemnej w okresie II wojny światowej.

Pod mieleckim pomnikiem AK symboliczne wiązanki biało - czerwonych kwiatów od społeczności Mielca i Powiatu Mieleckiego złożyli Marek Paprocki, Przewodniczący Rady Powiatu Mieleckiego oraz Zbigniew Działowski, Członek Zarządu Powiatu. Miasto Mielec reprezentowali Adrianna Miłoś, Wiceprezydent Mielca oraz Bogdan Bieniek, Przewodniczący Rady Miejskiej. Samorządowcom towarzyszył Jerzy Dębicki ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Armia Krajowa lub Siły Zbrojne w Kraju, kryptonim „PZP” (Polski Związek Powstańczy) – zakonspirowane siły zbrojne Polskiego Państwa Podziemnego w latach II wojny światowej, powstałe z przemianowania Związku Walki Zbrojnej (powstałego w listopadzie 1939) rozkazem Naczelnego Wodza generała broni Władysława Sikorskiego z 14 lutego 1942 roku. Działała na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, okupowanej przez Niemcy i ZSRR (po wkroczeniu Armii Czerwonej na terytorium państwa polskiego 4 stycznia 1944. Siły Zbrojne w Kraju były integralną częścią Polskich Sił Zbrojnych, podporządkowaną Naczelnemu Wodzowi.

W momencie maksymalnej zdolności bojowej (lato 1944) siły AK liczyły ok. 390 tys. osób, w tym 10,8 tys. oficerów. Wywiad niemiecki oceniał liczebność AK na 100 – 200 tys. Ludzi.

mp