Blisko 5 milionów złotych na inwestycje dla Powiatu Mieleckiego

25.06.2020 Kategoria: Inwestycje

Powiat Mielecki otrzyma blisko 5 milionów złotych wsparcia w ramach Funduszu Inwestycji Samorządowych. Promesę przekazał dziś Staroście Powiatu Mieleckiego Stanisławowi Lonczakowi Poseł na Sejm RP Fryderyk Kapinos.

Środki przyznawane w ramach tarczy antykryzysowej są odpowiedzią na straty w przychodach, jakie samorządy poniosły w związku z panującą pandemią koronawirusa. To jeden z elementów rządowego pakietu stymulującego rozwój gospodarki, który w swoim założeniu ma wesprzeć gminy i powiaty w realizacji inwestycji – zarówno tych trwających, jak i zupełnie nowych.

– Pieniądze będą przyznawane w formie przelewów na wniosek samorządów, bez zbędnej biurokracji. To bezprecedensowe wsparcie dla każdej gminy i każdego powiatu w Polsce – podkreśla Poseł na Sejm RP Fryderyk Kapinos.

Jak wylicza, w skali całego kraju, „Tarcza dla samorządów” obejmie wsparcie o łącznej kwocie blisko 6 miliardów złotych.  Na prawie 31 milionów złotych opiewać będzie natomiast pomoc, jaką w ramach FIS uzyskają samorządy w naszym powiecie. Oprócz kwoty 4 832 974,00 zł przekazanej Powiatowi Mieleckiemu, promesy otrzymały także: Miasto Mielec – 15 mln 225 tys. zł, Gmina Mielec – 2 mln 12 tys. zł, Radomyśl Wielki – 2 mln 822 tys. zł, Tuszów Narodowy – 2 mln 33 tys. zł, Wadowice Górne – 1 mln 9 tys. zł, Przecław - 1 mln 305 tys. zł, Borowa - 597 tys. zł, Czermin – 500 tys. zł, Gawłuszowice – 500 tys. zł, Padew Narodowa – 500 tys. zł. Środki zostały podzielone zgodnie z parytetem zaplanowanych inwestycji, na podstawie wyliczonego algorytmu.

- To wsparcie jest dla nas bardzo ważne i cieszy, bo podobnie jak inne samorządy, obecnie odnotowujemy w budżecie  spadki wpływów z podatków. Dziękuję rządowi na czele z Premierem RP Mateuszem Morawieckim za wsparcie przekazane dla naszego samorządu oraz Posłowi na Sejm RP Fryderykowi Kapinosowi, który dziś przekazał nam promesę – mówi Stanisław Lonczak, Starosta Powiatu Mieleckiego.

Posłuchaj Starosty Powiatu Mieleckiego Stanisława Lonczaka:

Jak podkreśla, w tej trudnej sytuacji, w jakiej samorządy znalazły się przez panującą pandemię koronawirusa, pieniądze na pewno okażą się cennym wsparciem w realizacji zaplanowanych przedsięwzięć – choćby tych drogowych, które Powiat Mielecki zamierza sfinalizować jeszcze w bieżącym roku. – Nakładów inwestycyjnych potrzebują także nasze placówki oświatowe oraz szpital specjalistyczny. Możliwe, że część środków z dotacji przeznaczymy także na realizację inwestycji w tych miejscach. O wszystkim zadecydujemy po dokonaniu analizy najpilniejszych potrzeb inwestycyjnych – zaznacza starosta.

Wnioski do FIS samorządy będą mogły składać za pośrednictwem urzędów wojewódzkich już od sierpnia. Transfer finansowego wsparcia na konta samorządów przewidziany jest natomiast na wrzesień br.