Starostwo Powiatowe  herb_40px_wersja2.png  w Mielcu

A A A

logo_300px.svg

20-lecie Podstacji Pogotowia Ratunkowego w Radomyślu Wielkim

05.03.2024 Kategoria: Informacje


Podstacja mieleckiego Pogotowia Ratunkowego w Radomyślu Wielkim świętowała wczoraj (4 marca) 20-lecie istnienia. Udział w uroczystościach wziął starosta mielecki Stanisław Lonczak.

23 lutego 2004 r. po długich staraniach władz gminy w Radomyślu, ruszyła podstacja pogotowia (w ośrodku zdrowia przy ul. AK). Była to pierwsza podstacja pogotowia w całym województwie podkarpackim. Jak stwierdził burmistrz Józef Rybiński, prezentując rys historyczny, było to niezwykle ważne wydarzenie, gdyż mieszkańcy zyskali możliwość szybkiej pomocy w chwili zagrożenia życia. - Wiele lat temu na karetkę czekało się pół dnia. To było nie do uwierzenia, że może dojechać w 15 minut i to do najdalszego krańca gminy. To był skok cywilizacyjny - powiedział Józef Rybiński, burmistrz Radomyśla Wielkiego. - Czas w ratownictwie ma kluczowe znaczenie. Powstanie tej Podstacji skróciło czas dojazdu do pacjenta, co zapewne uratowało życie wielu chorych w tej gminie. I to dlatego warto świętować takie rocznice - powiedział Grzegorz Gałuszka, dyrektor Podkarpackiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Mielcu

Okrągły jubileusz najstarszej Podstacji PSPR Mielec był preludium do obchodów 20-lecia całego Pogotowia Ratunkowego w Mielcu jako osobnej jednostki. - Rat. med. Janusz Kulig i rat. med. Robert Szalwa pełnili pierwszy dyżur, przyprowadzili tu karetkę i ona pracowała w tym miejscu już od tamtej chwili - powiedział Grzegorz Gałuszka. Dwaj wspomniani ratownicy związani przez długi czas z Podstacją w Radomyślu otrzymali specjalne wyróżnienia, podobnie jak Józef Latawiec, kierownik sekcji transportu PSPR Mielec, który był bardzo zaangażowany w powstanie Podstacji, a także Grzegorz Gałuszka, dyrektor PSPR Mielec, który obecnie ją rozwija.

Niezwykła zapobiegliwość władz gminy i powiatu, które cały czas dbają o to, by pomimo zmieniającej się rzeczywistości mieszkańcy mieli jak najbliżej siebie ratowników medycznych, cieszy Jana Tarapatę, radnego Sejmiku Województwa Podkarpackiego. - A przecież lata temu zastanawialiśmy się czym w ogóle pogotowie ma jeździć, była jakaś Nyska, stara Warszawa, a potem ruszyła ewolucja i dziś mamy wspaniały sprzęt. Działa Podkarpacka Stacja Pogotowia Ratunkowego, którą tworzyli poszczególni dyrektorzy - powiedział.

- Chylę czoła przed wszystkimi, którzy na co dzień niosą pomoc. Przekazuję figurkę Anioła, by strzegł ratujących, tych, którzy spotykają ludzi w dramatycznych sytuacjach w ich życiu. Oby Anioł strzegł także samych pacjentów, którzy czekają na pomoc - powiedziała radna wojewódzka Maria Napieracz, była dyrektor PSPR Mielec.

- Te 20 lat to bardzo dynamiczny czas rozwoju pogotowia. 10 lat temu otworzyliśmy nową siedzibę Pogotowia Ratunkowego w Mielcu, dzięki czemu powstała dyspozytornia medyczna i zaczątek konsorcjum, które dziś tak sprawnie działa pod dyrekcją Grzegorza Gałuszki. I dziś mieleckie pogotowie obejmuje 1/5 województwa, to duża i dobra firma - chwalił Paweł Pazdan, dyrektor mieleckiego Szpitala, a także były szef PSPR Mielec.

- Pamiętam, jaka była duma i satysfakcja z tego, że tę podstację udało się zorganizować, pierwszą poza siedzibą Pogotowia Ratunkowego, a przeważnie były to siedziby miast powiatowych i miasta wojewódzkiego Rzeszów. To była pierwsza na Podkarpaciu Podstacja. Mieliśmy świadomość, że zaraz wstępujemy do Unii, standard dojazdu to 15 minut, a u nas wcześniej czekało się godzinami. Ale wkrótce wiedziałem, że standardy spełniły, choć pierwsze obserwacje czasów dojazdów odbywały się z duszą na ramieniu - wspomina starosta Stanisław Lonczak.

- O ratownictwie warto mówić w liczbach. W ciągu roku ta podstacja realizuje 1300 wyjazdów, to 3.5 dziennie! Jedynie 13 minut to mediana czasu dojazdu. Współpraca ze Szpitalem w Mielcu jest doskonała, bo mielecki SOR zajmuje 3 miejsce, jeśli chodzi o przyjęcia pacjentów od Zespołów Ratownictwa Medycznego - podsumował Jakub Dzik, Dyrektor Wydziału Ratownictwa Medycznego i Powiadamiania Ratunkowego Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego.

Jubileusz stał się okazją do przekazania druhom z OSP Dąbie noszy, a strażakom z Radomyśla karetki, która zakończyła służbę w PSPR Mielec.

Uroczystość zakończył występ zespołu Szkoły Muzycznej w Radomyślu Wielkim w składzie Paweł Stanosz i Marek Ruda.

Informacja: PSPR w Mielcu / Gmina Radomyśl Wielki

ms

Galeria zdjęć

Kazimierz Gacek Starosta Powiatu Mieleckiego

Kazimierz Gacek

Starosta Powiatu Mieleckiego
Marek Paprocki Przewodniczący Rady Powiatu Mieleckiego

Marek Paprocki

Przewodniczący Rady Powiatu Mieleckiego
Andrzej Bryła Wicestarosta Powiatu Mieleckiego

Andrzej Bryła

Wicestarosta Powiatu Mieleckiego

DOKUMENTY

13 660-----------------------
zarejestrowanych przychodzących dokumentów w II kwartale 2024

LICZBA LUDNOŚCI

132 983-----------------------
mieszkańców powiatu mieleckiego

PIENIĄDZE

240 310 382-----------------------
planowanych dochodów budżetu w 2024 roku