15 lat współpracy polsko-niemieckiej

10.04.2018 Kategoria: Edukacja

Uczniowie i nauczyciele z Bertolt-Brecht-Gesamtschule po raz kolejny odwiedzili I Liceum Ogólnokształcące w Mielcu. Partnerska współpraca Powiatu Mieleckiego z Löhne trwa już piętnaście lat.

Ośmioro uczniów z BBG Löhne już od kilku dni towarzyszy swoim mieleckim rówieśnikom w ich codziennym szkolnym życiu. Jednym z elementów wymiany są wycieczki, podczas których Niemcy mogą poznać najważniejsze i najciekawsze miejsca na mapie powiatu mieleckiego. O pierwszych wrażeniach z pobytu w Polsce opowiedzieli podczas spotkania w starostwie powiatowym we wtorek, 10 kwietnia.

Spotkanie poprowadziła Wicestarosta Powiatu Mieleckiego Maria Napieracz, która przekazała zebranym najważniejsze informacje dotyczące powiatu mieleckiego i starostwa powiatowego jako jednostki samorządu terytorialnego. – Cieszę się, że wymiana stała się już naszą tradycją i doczekała się piętnastego jubileuszu. Wierzę, że spotkania w Polsce staną się okazją do przełamania stereotypów i zdobycia nowych, ciekawych doświadczeń  – mówiła.

- Na wymianie w Mielcu jestem już po raz drugi. Każda wizyta rzeczywiście pozwala zobaczyć coś nowego, czegoś się nauczyć – mówiła Daniela Gehring, dyrektor Bertolt-Brecht-Gesamtschule. – Cieszy nas, że wymiana będzie miała swoją kontynuację już w maju, kiedy to Chór I Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu przyjedzie, żeby dać w Löhne kilka koncertów – dodała.

Kilka słów o trwającej już 15 lat „Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży” powiedział również nauczyciel Volker Hegemann. – Jestem dumy z tego, że po raz kolejny mogę być częścią tego projektu. Jestem w kontakcie z wieloma uczniami, którzy odwiedzili Mielec w ciągu ostatnich 15 lat. Zgodnie podkreślają, że wizyta w Polsce była ważnym fragmentem ich życia. Pamiętają o niej, mimo, że podjęli już studia czy pracę – zaznaczał.