Starostwo Powiatowe  herb_40px_wersja2.png  w Mielcu

A A A

logo_300px.svg

110 lat Bursy Gimnazjalnej w Mielcu

02.12.2022 Kategoria: Informacje


Z udziałem wicestarosty Andrzeja Bryły społeczność mieleckiego „Ekonomika” świętowała dziś jubileusz 110-lecia znajdującej się przy szkole Bursy Gimnazjalnej.

Budynek Bursy został wzniesiony w latach 1911-1912 z inicjatywy księdza Romana Sitki – patrona Zespołu Szkół Ekonomicznych w Mielcu. By godnie uczcić tę ważną dla szkolnej społeczności rocznicę, 2 grudnia w Kaplicy p.w. św. Stanisława Kostki odprawiono Mszę Świętą, a także zorganizowano okolicznościowe spotkanie.

Wydarzenie stało się okazją do wspomnienia wieloletniej, niezwykle interesującej historii Bursy. Najważniejsze fakty z minionych 110 lat przedstawili zebranym podczas specjalnie przygotowanej prelekcji: Krzysztof Haptaś z Muzeum Historii Regionalnej w Mielcu oraz Wiesław Wałek z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Mielcu.

- Wiele mówiliśmy dziś o życiu patrona i inicjatora budowy bursy, ks. Romanie Sitce, a także o tym, co po jego naukach nam pozostało. Myślę, że jako mieszkańcy, jako władze tego powiatu możemy być dziś dumni z tego, że to miejsce od ponad wieku wypełnia wolę swojego fundatora, służąc lokalnej społeczności i pisząc tak piękną historię – podsumował Wicestarosta Powiatu Mieleckiego Andrzej Bryła.

Gospodarz powiatu przekazał na ręce dyrektor ZSE Marty Mysony najlepsze życzenia dla całej szkolnej społeczności, a także okolicznościowy grawerton.

Świętowanie zwieńczyło otwarcie galerii pn. „110-lecie Bursy Gimnazjalnej w Mielcu”.


Historia Bursy Gimnazjalnej (za Encyklopedią Miasta Mielca):
BURSA GIMNAZJALNA została zorganizowana w 1908 r. przez katechetę ks. Romana Sitkę (w 1999 r. wyniesionego na ołtarze) jako internat dla młodzieży męskiej uczącej się w mieleckim gimnazjum. Pierwszą jej siedzibą był wynajęty budynek przy ul. Sandomierskiej. W 1907 r. powołano Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej, które doprowadziło do wybudowania w latach 1911-1912 okazałego budynku bursy w sąsiedztwie gmachu gimnazjum. Projekt budowlany wykonał architekt A. Tarkowski z Tarnowa według programu opracowanego przez ks. R. Sitkę, a nadzór nad budową sprawował mielczanin inż. Jan Haładej. W budynku znajdowała się kaplica, pomieszczenia mieszkalne i kuchnia. Obok bursy zasadzono drzewa owocowe i założono ogród warzywny. W czasie okupacji hitlerowskiej budynek bursy zamieszkiwała uczęszczająca do gimnazjum młodzież z rodzin niemieckich i tych, które podpisały niemiecką listę narodową –Volkslistę. (Nie istniały polskie gimnazja, a kształcenie młodych Polaków mogło odbywać się wyłącznie na poziomie podstawowym i to w bardzo ograniczonym zakresie.) W kaplicy urządzono magazyn. Po wyzwoleniu Mielca (6 VIII 1944 r.) do bursy wprowadziła się młodzież Gimnazjum i Liceum, a kaplicy przywrócono funkcję sakralną. W czasie jednego z ostrzałów artyleryjskich prowadzonych przez Niemców zza Wisłoki pocisk wpadł do piwnicy bursy i zabił oraz ranił kilku chroniących się tam nauczycieli i uczniów. W latach 50. i 60. część internatową zamieszkiwały dziewczęta z Liceum Pedagogicznego, a od lat 70. dominującą grupę stanowiły dziewczęta z Liceum Ekonomicznego. Odrębnie funkcjonowała kaplica św. Stanisława Kostki, która od 1979 r. pełniła przejściowo funkcję kościoła parafialnego tworzącej się parafii Ducha Świętego. Aktualnie kaplica należy do tejże parafii, a pozostała część budynku wchodzi w skład obiektu Zespołu Szkół Ekonomicznych przy ul. Warszawskiej. Od roku akademickiego 2012/2013 do 31 VII 2020 r. zajmowała ją Wyższa Szkoła Gospodarki i Zarządzania w Krakowie Wydział Ekonomii w Mielcu, a następnie powróciła do zasobów ZSE.

ms

Galeria zdjęć

Kazimierz Gacek Starosta Powiatu Mieleckiego

Kazimierz Gacek

Starosta Powiatu Mieleckiego
Marek Paprocki Przewodniczący Rady Powiatu Mieleckiego

Marek Paprocki

Przewodniczący Rady Powiatu Mieleckiego
Andrzej Bryła Wicestarosta Powiatu Mieleckiego

Andrzej Bryła

Wicestarosta Powiatu Mieleckiego

DOKUMENTY

13 660-----------------------
zarejestrowanych przychodzących dokumentów w II kwartale 2024

LICZBA LUDNOŚCI

132 983-----------------------
mieszkańców powiatu mieleckiego

PIENIĄDZE

240 310 382-----------------------
planowanych dochodów budżetu w 2024 roku