,,Mundurowa Pamięć” z udziałem kadetów z Elektryka

04.11.2019 Kategoria: Edukacja

Kadeci klas mundurowych z mieleckiego Elektryka wraz z wychowawcami w dniach 30 i 31 października 2019r. wzięli udział w ogólnopolskiej akcji ,,Mundurowa Pamięć”.

Klasa 3A z wychowawcą Romanem Gruszeckim od lat sprawuje opiekę nad miejscem pochówku mieleckich bohaterów Armii Krajowej: Wojciecha Lisa ps. ,,Mściciel” i Konstantego Kędziora ps. ,,Dąb”, którzy zostali zamordowani 30 stycznia 1948 r. Ich groby znajdują się na mieleckiej starówce przy ul. Kościuszki. Tuż przed świętem Wszystkich Świętych, kadeci uporządkowali symboliczną mogiłę i zapalili biało czerwone znicze.

Uczniowie klasy 2A z wychowawcą Hubertem Kardysiem odwiedzili z kolei mielecki Cmentarz Parafialny. Na grobach żołnierzy poległych w czasie I wojny św., żołnierzy kampanii wrześniowej z 1939r., żołnierzy AK oraz innych Bohaterów, uczniowie zapalili znicze zebrane w szkole podczas specjalnej zbiórki. Została ona zainicjowana przez klasy mundurowe i przeprowadzona przez klasę 2A.
Podczas pobytu na cmentarzu kadeci pomagali również w porządkowaniu grobów i ich zdobieniu.

Akcja ,,Mundurowa Pamięć” jest dedykowana certyfikowanym klasom mundurowym i organizowana pod patronatem Dyrektora Biura Do Spraw Proobronnych przy Ministerstwie Obrony Narodowej Waldemara Zubka. Jej ideą jest pamięć o polskich bohaterach.

Informacja i zdjęcia: ZS