Prace remontowo-konserwatorskie w Ekonomiku

01.10.2021

Wykonanie prac remontowo-konserwatorskich przy Zespole Szkół Ekonomicznych w Mielcu i Kaplicy pw. Świętego Stanisława Kostki w Mielcu – w zakresie remontu pokrycia dachowego”

• wartość dofinansowania; 50 000,00 zł - Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków
    90 000,00 zł – wsparcie finansowe Województwa Podkarpackiego
  • całkowity koszt inwestycji: 512 473,03 zł

W ramach prowadzonych prac remontowo-konserwatorskim zostanie zrealizowany:

Demontaż i rozbiórka istniejących elementów instalacji, konstrukcji, pokrycia dachowego, rynien, rur i obróbek blacharskich.

• Wymiana konstrukcji istniejącej więźby dachowej płatwiowo-kleszczowej. Wszystkie elementy więźby dachowej zostaną rozebrane, nowe elementy zostaną wykonane w takich samych przekrojach i wielkościach - konstrukcja zostanie na nowo odtworzona.
  • Wymiana pokrycia dachowego – blachodachówka powlekana wraz z montażem instalacji odgromowej, rynien, rur i obróbek blacharskich, stopni i ław kominiarskich

Celem prowadzonych prac jest zwiększenie bezpieczeństwa na obiekcie. Budynek Bursy Gimnazjalnej wraz z kaplicą stanowi dokument zagospodarowania struktury miejskiej miasta Mielca. Jest świadectwem historii naszego regionu i wraz z budynkiem Zespołu Szkół im. Prof. Groszkowskiego (dawne Gimnazjum wybudowane również w 1912, którego uczniowie mieszkali w Bursie Gimnazjalnej) stanowią istotny element krajobrazu kulturowego Mielca. Obiekty zachowały dawną bryłę i detal architektoniczny oraz wystrój architektoniczny wnętrza. Budynek jest świadectwem zaangażowania społeczności mielecki w rozwój duchowy i moralny młodzieży kształcącej się w C.K. Gimnazjum na terenie miasta. Jest jednym z najokazalszych obiektów użyteczności publicznej pod względem historycznym, edukacyjnym i sakralnym.

Aktualnie w budynku znajduje się Zespół Szkół Ekonomicznych oraz kaplica która należy do Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Ducha Świętego w Mielcu i jest dostępna dla mieszkańców na potrzeby sakralne.

dach_ekonomik1.png