Starostwo Powiatowe  herb_40px_wersja2.png  w Mielcu

A A A

logo_300px.svg

Wspólne inwestycje

18.01.2022 Kategoria: Informacje Inwestycje Samorząd


Powiat mielecki, wspólnie z innymi samorządami „Związku Gmin Dorzecza Wisłoki” przygotowuje strategię działań w nowej unijnej perspektywie finansowej.


Z początkiem roku nasiliły się kontakty samorządowców tworzących ten ponadregionalny związek, który – przypomnijmy - swym zasięgiem obejmuje 35 gmin i powiatów z województwa podkarpackiego i małopolskiego.
Przedmiotem obecnych spotkań, odbywanych wirtualnie, była identyfikacja w rozbudowanej formule Związku jego potencjałów rozwojowych w ujęciu makro, jak również analiza występujących barier, które mogą mieć wpływ na podejmowane wspólnych działań w nowej perspektywie finansowej Unii.
Jak pokazały wyniki przeprowadzonych w ostatnim czasie badań ankietowych, na terenie gmin dorzecza zarówno oczekiwania, jak i istniejące ograniczenia są różne w poszczególnych samorządach.


Przykładowo – o ile na południu tego subregionu występuje niedobór bazy lokalowej, jeśli chodzi o przedszkola czy żłobki, o tyle ten sam problem (deficyt) na północy występuje raczej marginalnie.


W ciągu kilku ostatnich dni toczące się na internetowym forum dyskusje miały za zadanie wypracować spójne formy działań, które pozwolą na wspólne aspirowanie po unijne środki, ale w taki sposób by udało się realizować zapotrzebowania lokalnych społeczności.
Dyskusja prowadzona była w kilku sferach. Główny nacisk jednak dotyczy trzech: gospodarczej, przestrzennej i społecznej.
W ramach nowych regulacji unijnych rozpoczynającej się perspektywy 2021-2027 takim powołanym regionalnym związkom stworzono odrębną ścieżkę w drodze do pozyskiwania unijnych środków na dalszy ich rozwój.

dorzecze_wisloki.jpg

Jak ocenia Bogdan Bieniek, dyrektor Wydziału Funduszy, Inwestycji i Gospodarki Nieruchomościami prace nad określeniem strategii dla Dorzecza Wisłoki są bardzo zaawansowane.
- Mimo oczywistych różnic poszczególnych samorządów uda się nam osiągnąć porozumienie co do wspólnych przedsięwzięć, takich jak chociażby turystyka, ekologia, rolnictwo, OZE, komunikacja – ocenił B. Bieniek.


W ubiegłym miesiącu w urzędzie marszałkowskim województwa podkarpackiego w Rzeszowie odbyła się konferencja pod patronatem Władysława Ortyla, marszałka województwa podkarpackiego pn. „Zielony Ład szansą dla samorządów Dorzecza Wisłoki”.


W dyskusji panelowej: „Współpraca terytorialna – szansą na wyższą jakość usług publicznych dla mieszkańców wspólnot samorządowych” uczestniczyli, poza samorządowcami z subregionu, minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda oraz wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska, poseł do parlamentu europejskiego Bogdan Rzońca, senatorowie RP: Alicja Zając, Zdzisław Pupa, posłowie na Sejm RP: Jadwiga Emilewicz, Urszula Pasławska, Fryderyk Kapinos.

mp

Kazimierz Gacek Starosta Powiatu Mieleckiego

Kazimierz Gacek

Starosta Powiatu Mieleckiego
Marek Paprocki Przewodniczący Rady Powiatu Mieleckiego

Marek Paprocki

Przewodniczący Rady Powiatu Mieleckiego
Andrzej Bryła Wicestarosta Powiatu Mieleckiego

Andrzej Bryła

Wicestarosta Powiatu Mieleckiego

DOKUMENTY

13 660-----------------------
zarejestrowanych przychodzących dokumentów w II kwartale 2024

LICZBA LUDNOŚCI

132 983-----------------------
mieszkańców powiatu mieleckiego

PIENIĄDZE

240 310 382-----------------------
planowanych dochodów budżetu w 2024 roku