Strefa czerwona – najważniejsze obostrzenia

09.10.2020 Kategoria: Koronawirus

Sprawdź, jakie zasady obowiązywać będą w powiecie mieleckim oraz innych lokalizacjach w kraju objętych tzw. czerwoną strefą obostrzeń związanych z koronawirusem.

W strefie czerwonej zakazuje się:

- organizacji kongresów i targów
- organizacji wydarzeń kulturalnych w pomieszczeniach, na obiektach sportowych oraz na otwartej przestrzeni
- organizacji wesołych miasteczek
- korzystania z parków rozrywki oraz parków rekreacyjnych
- organizacji zgromadzeń
- organizacji wydarzeń sportowych z udziałem publiczności (wydarzenia te mogą odbywać się bez udziału publiki)
- działalności dyskotek i klubów nocnych

Ograniczenia osobowe:

- Gastronomia - 1 osoba na 4 mkw
- Aquaparki i baseny - 75% obłożenia obiektu
- Siłownie - 1 osoba na 10 mkw
- Kina - 25% publiczności
- Kościoły - 50% obłożenia budynku (kościoła)  lub innego obiektu kultu religijnego + obowiązek zakrywania ust i nosa  jeśli wydarzenie religijne odbywa się w kościele. Jeśli wydarzenie religijne odbywa się na zewnątrz obowiązek zachowania dystansu 1.5m lub obowiązek zakrywania ust i nosa
- Wesela i inne uroczystości „rodzinne” - 50 osób, z wyjątkiem obsługi
- Inne imprezy, spotkania niezależnie od ich rodzaju - 50 osób, z wyjątkiem obsługi

Inne ważne zasady:

Maski – obowiązek noszenia masek wszędzie w przestrzeni publicznej.
*Wyłączenie z obowiązku tylko ze względu na dolegliwości zdrowotne (udokumentowane odpowiednim zaświadczeniem lekarskim).

Handel - obowiązek noszenia przez klientów podczas zakupu towarów lub usług rękawiczek jednorazowych lub stosowania środków do dezynfekcji rąk.

Działalność hotelarska - dopuszczalna, z wyłączeniem działalności klubów i dyskotek. Stosuje się przepisy dotyczące kongresów, basenów, siłowni oraz działalności kulturalnej – jeśli taka jest świadczona w hotelu itp.

Sanatoria - warunkiem rozpoczęcia rehabilitacji leczniczej jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, z materiału pobranego w terminie nie wcześniejszym niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego. Tak samo leczenie uzdrowiskowe, leczenie sanatoryjne dzieci.

Salony kosmetyczne, fryzjerskie i tatuażu - obecnie w miejscu, w którym jest prowadzona taka działalność przebywa wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci, a w przypadku gdy klient wymaga opieki, także jego opiekun.

Transport lotniczy - obecnie jest obowiązek:
1) zapewnienia płynów do dezynfekcji rąk na pokładzie statku powietrznego;
2) dezynfekcji statku powietrznego:
a) raz na dobę w przypadku wykonywania operacji lotniczych z pasażerami,
b) po każdej operacji lotniczej z osobą chorą albo z podejrzeniem zakażenia chorobą zakaźną,
c) przed i po każdej operacji lotniczej z pasażerami trwającej co najmniej 6 godzin;
3) przekazania pasażerom, za pośrednictwem personelu pokładowego, do wypełnienia formularzy kart lokalizacji podróżnego dla celów zdrowotnych oraz odebrania wypełnionych kart – w przypadku, gdy pasażer przekracza granicę państwową w celu udania się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.