Starostwo Powiatowe  herb_40px_wersja2.png  w Mielcu

A A A

logo_300px.svg

Już w maju kolejny Festiwal Nauki i Techniki!

11.03.2019 Kategoria: Zaproszenie


„Przez trudy do gwiazd” – to motto jubileuszowego, dziesiątego już Mieleckiego Festiwalu Nauki i Techniki. Wydarzenie zaplanowano w dniach 9-11 maja 2019 roku.

- Tegoroczne motto Festiwalu nawiązuje do cenionej przez środowiska lotnicze sentencji łacińskiej „Per aspera ad astra”, czyli „Przez trudy do gwiazd”. W dotychczasowych edycjach Festiwalu staraliśmy się podkreślać, jak wielkie znaczenie dla rozwoju intelektualnego młodego pokolenia ma rozwijanie pasji odkrywania oraz pogłębianie zainteresowań naukami przyrodniczymi i technicznymi. Tradycyjnie głównymi obszarami naszych zainteresowań inteligentne specjalizacje województwa podkarpackiego, czyli lotnictwo i kosmonautyka, informatyka i telekomunikacja (poszerzona w tegorocznej edycji Festiwalu o robotykę) oraz wybrany fragment jakości naszego życia, jakim jest czyste powietrze – przekazują organizatorzy festiwalu: Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu,  Stowarzyszenie Akademia Umiejętności Technicznych „Leonardo” i jej Rada Programowa oraz Aeroklub Mielecki im. Braci Działowskich.

Na tegoroczny program Festiwalu złoży się wiele niezależnych przedsięwzięć adresowanych do różnych grup docelowych.

W dniach 6-8 maja Agencja Rozwoju Przemysłu oraz przedsiębiorcy zapraszają uczniów pod opieką nauczycieli do odwiedzania mieleckich zakładów pracy skupionych na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec.

9 maja (czwartek) organizatorzy zapraszają przedsiębiorców, przedstawicieli świata nauki, dyrektorów, nauczycieli przedmiotów zawodowych, nauczycieli informatyki i techniki, samorządowców do Regionalnego Centrum Transferu Nowoczesnych Technologii Wytwarzania. Motywem przewodnim tego dnia jest wspieranie dialogu edukacji nauki i przemysłu. Wykłady oraz dyskusje panelowe będą koncentrowały się wokół:
? -nowych kompetencji pracowniczych będących odpowiedzią na zmiany cywilizacyjne, gospodarcze i technologiczne;
? -innowacyjnych technologii obecnych w mieleckim przemyśle;
? -dobrych praktyk współpracy edukacji i biznesu.

W programie pojawi się wystąpienie Prof. dr. hab. inż. Zbigniewa Kąkola – byłego Prorektora ds. Nauki Akademii Górniczo-Hutniczej – poświęcone głównym czynnikom stymulujących powstanie nowej rzeczywistości gospodarczej. Odbędą się także prezentacje firmowe związane głównie z robotyką, technologiami przyrostowymi oraz komputerową obróbką materiałów.

10 maja (piątek) organizatorzy zapraszają zorganizowane grupy uczniów z miasta i powiatu mieleckiego na wykłady, pokazy, warsztaty, konkursy do Samorządowego Centrum Kultury, na Plac Armii Krajowej oraz do Katolickiego Centrum Edukacji Młodzieży KANA. - W tym dniu postaramy się przekonać uczniów, że warto mieć marzenia. Mówić o tym będą goście Festiwalu, którzy już od dzieciństwa podążali za swoimi marzeniami. Mamy nadzieję, że przyjmie nasze zaproszenie mistrz świata w skokach narciarskich oraz pasjonat modelarstwa lotniczego Dawid Kubacki. W ramach wykładów, prezentacji oraz pokazów poruszymy między innymi tematy ekologiczne poświęcone odnawialnym źródłom energii oraz efektom zjawisk smogowych ich wpływie na zdrowie. Oczywiście w mieście o bardzo bogatych tradycjach lotniczych nie zapomnimy o 100-leciu rozwoju polskiego lotnictwa przełamującego podstawowe bariery, które można zdefiniować trzema słowami: dalej, szybciej, wyżej. Na ten temat pasjonująco mówił będzie Prof. dr hab. inż. Jacek Nowakowski, Dziekan Wydziału Budowy Maszyn i Informatyki Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku Białej – podkreślają twórcy jubileuszowego Festiwalu. I dodają: - Jesteśmy przekonani, że atrakcją Festiwalu będą łaziki marsjańskie zaprezentowane przez studentów z kół naukowych wyższych uczelni technicznych. Pamiętając o tym, że umiejętności rozwija się przede wszystkim w trakcie ćwiczeń praktycznych, zaproponujemy uczniom szereg warsztatów związanych z programowaniem robotów, budową modeli rakiet kosmicznych oraz ekologią. Nie zapomnimy także o uczniach o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Poprowadzone zostaną dla nich zajęcia pokazowe metodami aktywizującymi z wykorzystaniem nowoczesnych środków dydaktycznych.

11 maja (sobota) będzie dniem smyków na terenie Aeroklubu Mieleckiego. Wśród atrakcji zaplanowano pokazowe loty modeli rakiet oraz samolotów (w tym PZL Łoś 37B), mini zawody balonów Gordon Bennetta oraz  modeli rakiet kosmicznych, planetarium astronomiczne, a także… lot balonem na wysokość ok. 50 metrów.

Na odwiedzających Festiwal będą czekać też nowe atrakcje:
? -Mieleckie Mistrzostwa Menedżerskie, ekonomiczna gra edukacyjna
? -Misja kosmiczna
? -Układ słoneczny – gra terenowa z kodami QR
? Konkurs na długość lotu modeli rakiet kosmicznych
? -MielecBot 2019 – zawody z robotyki edukacyjnej
? -Programowanie i symulacja robotów KUKA w programie SIM PRO
? -Konkurs techniczny im. J.Pino
? -Mistrzostwa Mielca szkół podstawowych klas I-III i IV-VI w szachach błyskawicznych
? -I Międzyprzedszkolny Turniej Kodowania
Festiwalowi będzie poświęcona strona internetowa www.festiwal10.ckp.edu.pl, na której będą zamieszczane szczegółowe informacje.
Kazimierz Gacek Starosta Powiatu Mieleckiego

Kazimierz Gacek

Starosta Powiatu Mieleckiego
Marek Paprocki Przewodniczący Rady Powiatu Mieleckiego

Marek Paprocki

Przewodniczący Rady Powiatu Mieleckiego
Andrzej Bryła Wicestarosta Powiatu Mieleckiego

Andrzej Bryła

Wicestarosta Powiatu Mieleckiego

DOKUMENTY

13 660-----------------------
zarejestrowanych przychodzących dokumentów w II kwartale 2024

LICZBA LUDNOŚCI

132 983-----------------------
mieszkańców powiatu mieleckiego

PIENIĄDZE

240 310 382-----------------------
planowanych dochodów budżetu w 2024 roku