Wielkanocne ozdoby w Elektryku

28.03.2018 Kategoria: Edukacja

Wielkanoc to, najważniejsze i najstarsze święto chrześcijaństwa, obchodzone na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca (tj. między 21 marca a 25 kwietnia). Bogate i różnorodne tradycje wielkanocne łączą w sobie zarówno elementy religijne, jak i te związane z obyczajowością ludową. Obyczaj wielkanocnego malowania jajek wywodzi się jeszcze z czasów przedchrześcijańskich, co bardzo często interpretowane jest z kultem przodków, gdzie jajo było darem ofiarnym składanym na grobach zmarłych. Zresztą jeszcze dzisiaj na terenach Ukrainy czy Białorusi można spotkać jaja składane na grobach zmarłych. Również podczas rzymskich uroczystości przypadających na okres maja czy czerwca występowały barwione jaja.

Kolejny raz w Zespole Szkół im. prof. J. Groszkowskiego przeprowadzony został konkurs na najładniejszą ozdobę wielkanocną. Prace można przyjmowane były do 19 marca 2018 roku. Do konkursu zgłoszono dwanaście prac przygotowanych w różnych technikach. Wśród prac dominowały kolorowo zdobione jajka, ale były również zajączki, kurki i ręcznie wykonane tulipany.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 20 marca, laureatkom nagrody wręczył dyrektor szkoły pan Zbigniew Witek. Wszystkie prace można było oglądać na wystawie w bibliotece szkolnej. Poniżej prezentujemy listę nagrodzonych:

• I miejsce – zdobyła praca Kingi Krempy z klasy 2M
  • II miejsce – zdobyły prace Katarzyny Szady z klasy 1M i Justyny Kujawskiej z klasy 3M
  • III miejsce zdobyła praca Martyny Węglarz z klasy 1D.

Oprócz wymienionych do konkursu swoje prace zgłosiły: Natalia Tylutka, Kinga Turosz i Natalia Trela z klasy 1D, oraz Kinga Kilian z klasy 2M, Justyna Mędrek z klasy 3D, jak również Wiktoria Kwaśniewska, Julia Zielińska i Nicol Bec z klasy 1B.

Pomysłodawcą i organizatorem konkursu była Marzanna Mazur – Witek.