Nowe obostrzenia w walce z koronawirusem

23.10.2020 Kategoria: Koronawirus

ikonka_slabowidzaca_gotowa_4.png
Od soboty, 24 października, cała Polska objęta zostanie czerwoną strefą obostrzeń. W życie wejdą również nowe zasady bezpieczeństwa.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Premiera RP Mateusza Morawieckiego podczas dzisiejszej konferencji prasowej, nauka w klasach 4-8 szkół podstawowych odbywać się będzie zdalnie, podobnie jak w przypadku szkół ponadpodstawowych i średnich. Dodatkowo, dzieci i młodzież poniżej 16 roku życia będą mogły przemieszczać się w przestrzeni publicznej w godzinach 8:00-16:00 jedynie pod opieką osób dorosłych.

W zakresie kultury i sportu najważniejsze z obostrzeń dotyczą:
- organizowania wydarzeń sportowych bez udziału publiczności
- zawieszenia działalności basenów, aquaparków i siłowni
- możliwości udziału maksymalnie 25% publiczności w wydarzeniach kulturalnych

Ważną, wchodzącą w życie zmianą, będzie zakaz działalności stacjonarnej lokali gastronomicznych i restauracji – te będą mogły oferować swoim klientom jedynie wydawanie dań na wynos i dowóz. Zawieszona zostanie także działalność sanatoriów (z możliwością dokończenia trwających już turnusów).

Pozostałe obostrzenia związane z działalnością krajowej gospodarki pozostają bez zmian. Wciąż obowiązują limity:
- 5 osób na jedną kasę w placówkach handlowych do 100 mkw
- 1 osoby na 15 mkw w placówkach handlowych do 100 mkw
- 50% miejsc siedzących lub 30% wszystkich miejsc w transporcie publicznym

W zakresie życia społecznego rząd zadecydował o ograniczeniu imprez, spotkań, zebrań i zgromadzeń publicznych do 5 osób spoza gospodarstwa domowego; wprowadzono także ważne zmiany związane z aktywnością osób po 70 roku życia. Seniorów zachęca się do ograniczeń w przemieszczaniu się, możliwe wyłączenia dotyczą jedynie: wykonywania czynności zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb życia codziennego oraz sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego.