Modelarze z Mielca odnoszą kolejne sukcesy

23.07.2018 Kategoria: Sport

Modelarze Eryk Halaburda i Mateusz Czerkies z Mielca, a także Adam Koszałka z Krakowa zostali drużynowymi Wicemistrzami Europy podczas Mistrzostw Europy Szybowców Zdalnie Sterowanych F3K w Martinie (Słowacja). Eryk oraz Mateusz trenują w Młodzieżowej Akademii Umiejętności Technicznych „Leonardo” przy Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu.

W kategorii F3K biorą udział modele szybowców wyrzucanych z ręki. Współczesne modele wykonane są w całości z włókien węglowych i kevlarowych. Niestety, pogoda często psuła szyki organizatorom. Zawodnicy rozgrywali określone zadania, które musieli wykonać wyrzucając model z ręki jak najwyżej. Udało się rozegrać 15 z 18 zadań. Przykładowo tzw. big lader polega na lotach trwających dokładnie 1, 1,5, 2, 2,5 oraz 3 minuty , a na całe zadanie jest 10 minut. Niestety, na początku zawodów Polaków znacząco wyprzedzili Chorwaci i naszym zawodnikom pozostała walka o srebrny medal, którą toczyli z Niemcami od pierwszego do ostatniego zadania.

- Do Mistrzostw Europy każdy zawodnik miał prawo wystawić trzy modele. Koszt wyczynowego modelu tej klasy to około 4500 zł. Koszt jednego modelu dla każdego zawodnika współfinansowało Ministerstwo Sportu i Turystyki. Drugi model współfinansowali rodzice, a na trzeci zawodnicy oszczędzali ze stypendiów otrzymanych od Prezydenta Miasta Mielca i od Starosty Powiatu Mieleckiego. W elektronikę modele pomogły uzbroić niezawodne Polskie Zakłady Lotnicze i Firma EUROTECH. – powiedział Grzegorz Goryczka, trener modelarzy - Ten sukces to również olbrzymia zasługa dyrektora CKPiDN w Mielcu Zdzisława Nowakowskiego, który zawsze pomaga realizować lotnicze i kosmiczne projekty mieleckiej młodzieży. – dodał Goryczka.

Zawodnicy debiutujący w tej kategorii modeli odwdzięczyli się wszystkim zdobywając tytuł Drużynowych Wicemistrzów Europy w kategorii Juniorów.
Eryk jest uczniem II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Mielcu, natomiast Mateusz – Gimnazjum numer 2 w Mielcu. Obaj uczęszczają na zajęcia w MAUT „Leonardo” i na przełomie lipca i sierpnia wezmą udział w Mistrzostwach Świata Modeli Kosmicznych we Włocławku.

- Tą kategorią modeli zajmujemy się od dwóch lat. Podczas Mistrzostw Polski, które w tym roku odbyły się w połowie czerwca w Warszawie mieleccy modelarze wywalczyli złoty i brązowy medal. To był niezły prognostyk przed Mistrzostwami Europy. - powiedział trener Grzegorz Goryczka.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!