20 lat Podkarpackiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Mielcu

17.05.2024 Kategoria: Informacje

Mieleckie pogotowie świętowało jubileusz 20 lecia. Z tej okazji przygotowano uroczystość na której podsumowano działalność, wręczono wyróżnienia oraz podziękowano za bardzo dobrą współpracę z pozostałymi służbami oraz jednostkami samorządu.

Łączymy przeszłość z teraźniejszością, ale też myśląc o przyszłości, mówimy o marzeniach, które stoją przed nami - mówił na początku swojego przemówienia dyrektor Podkarpackiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Mielcu Grzegorz Gałuszka.

Początki ratownictwa medycznego na ziemi mieleckiej powstały w 1945 roku, natomiast pierwsza karetka pogotowia w mieleckim taborze miała numery rejestracyjne RMI 12JP.  W 2004 roku powstała Powiatowa Stacja Pogotowia Ratunkowego w Mielcu, która zaowocowała usamodzielnieniem się, unowocześnieniem sprzętu oraz taboru medycznego. Dziś Podkarpacka Stacja Pogotowia Ratunkowego swoim obszarem obejmuje 6 powiatów. Jest to powiat mielecki, tarnobrzeski, stalowowolski, nowo dębski, kolbuszowski i dębicki. Dziś w stacji pogotowia ratunkowego w Mielcu pracuje około 600 pracowników. Obecnie tabor medyczny liczy 34 nowoczesnych ambulansów.

img_8635.jpg

Dzisiaj karetka to mały SOR, mamy do tego kompetencje i dobrze wyszkolonych pracowników. Najważniejsi w tym wszystkim są ludzie, pracownicy. Rozpoczynając swoją prace zawodową w Mielcu w 2019 roku, spotkałem tu wspaniałych ludzi. Wspaniałych współpracowników, którym mogłem zaufać i oni do dziś mogą ufać mi. Bo pracujemy razem, żyjemy razem i tworzymy tą wielką rodzinę ratowniczą w powiecie mieleckim. Dyrektor Gałuszka nie zapomniał również o pracownikach, którzy 20 lat temu przecierali szlaki ratownictwa medycznego w Mielcu, a dziś są już na emeryturze. Przywitano ich bardzo serdecznie. Również minutą ciszy uczczono tych, którzy odeszli już na wieczny dyżur.

Jesteśmy jedną wielką pogotowianą, ratowniczą rodziną - mówił Grzegorz Gałuszka. Rodziną, której na sercu leży zdrowie i życie ludzkie, a więc ten największy skarb, jaki każdy z nas posiada.

Uroczystość jubileuszu byłą również okazją do nadania sztandaru Podkarpackiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Mielcu. Grzegorz Gałuszka - Sztandar to coś ważnego, to coś co wyróżnia tą społeczność na arenie wszystkich przedsięwzięć, które pojawiają się naszym otoczeniu. Sztandar nadaje sens naszej działalności w myśl hasła, które znajduję się na jego atłasowym materiale - Bogu na chwałę, ludziom na ratunek - do tego jesteśmy przeznaczeni, w tym celu się szkolimy, do tego jesteśmy powołani.

img_8658.jpg

W imieniu Minister Zdrowia Izabeli Leszczyny podziękowania dla wszystkich pracowników, seniorów i emerytów Podkarpackiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Mielcu złożył - Wiceminister Zdrowia Mariusz KosDziękuję za waszą pracę. Jest ona dla całego systemu nieoceniona. Znam tę pracę, wiem jaka jest odpowiedzialna i jak ważne jest to, co robicie - mówił.

img_8665.jpg

Gratuluję serdecznie jubileuszu, rozwoju stacji, bardzo dobrego kierowania, profesjonalizmu, życzliwości oraz ogromnej sprawności. Z głębi serca przekazuję wyrazy wdzięczności na Pan ręce dla wszystkich pracowników pogotowia ratunkowego. Widzę, że jesteście jedną wielką wspaniałą rodziną. Profesjonaliści, zawodowcy, doskonale przygotowani, jesteście skarbem - mówił Starosta Powiatu Mieleckiego Kazimierz Gacek. Starosta zadeklarował również ciągłe wsparcie dla pogotowia, aby te instrumenty były na miarę naszych czasów, nowoczesne, by służyły nam i Wam.

img_8674.jpg

Podczas wydarzenia wręczone zostały pracownikom odznaczenia państwowe, a także podziękowania dla ratowników. Nie zabrakło też wyróżnień dla byłych dyrektorów mieleckiego pogotowia i osób, które z placówką współpracują.