Czas podsumowań - Ogólnopolska Konferencja w CKPiDN

25.09.2023 Kategoria: Edukacja Informacje Samorząd

Przy współudziale Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w mieleckim Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli rozpoczęła się dwudniowa ogólnopolska konferencja podsumowująca doświadczenia we wdrażania nowego kierunku nauczania – TECHNIK ROBOTYKI.

Przypomnijmy, pierwszą placówką oświatową wdrażająca ten pilotażowy wówczas kierunek był mielecki Zespół Szkół Technicznych. Obecnie jest on już realizowany w blisko 30 placówkach oświatowych na terenie całego kraju.

Nabór do tej klasy rozpoczął się w Mielcu w 2020 roku. Aby realizacja projektu była możliwa, podpisano specjalne porozumienie, którego sygnatariuszami byli: Powiat Mielecki, Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli, Zespół Szkół Technicznych, Zespół Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego, Stowarzyszenie Umiejętności Technicznych "Leonardo", Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH w Krakowie, Agencja Rozwoju Przemysłu Oddział w Mielcu, Polskie Zakłady Lotnicze, Kirchhoff Polska, Bury, Spiroflex, Husqvarna, Firma Tarapata oraz KUKA Polska.

Podstawę programową da tego innowacyjnego i poszukiwanego na rynku pracy zawodu opracowali nauczyciele CKPiDN w Mielcu: Tomasz Borowiec, Sylwester Paterek, Konrad Słupski, Mariusz Wojciechowski.
Stopniowo do realizacji tego innowacyjnego kierunku nauczania przystępowały kolejne szkoły. Obecnie nadszedł czas na pierwsze podsumowania i wymianę doświadczeń.

Swojego zadowolenia z sukcesu, jakim okazał się kierunek „technik – robotyk” nie krył podczas otwarcia Konferencji Wicestarosta Mielecki – Andrzej Bryła.

W konferencji uczestniczą przedstawiciele szkół prowadzących kształcenie w zawodzie, autorzy oraz recenzenci zadań egzaminacyjnych, przedstawiciele Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych w Poznaniu i Krakowie, a także przedstawiciele Agencji Rozwoju Przemysłu w Mielcu oraz firm z branży robotycznej.

W programie 2 dniowej konferencji zaplanowano między innymi:
• Wykład „Kształcenie pod potrzeby Przemysłu 4.0 i 5.0” - dr hab. inż. Piotr Wrzecioniarz, prof. Politechniki Wrocławskiej, Instytut Inwektyki;
• Prezentacja Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec - Waldemar Barnaś, dyrektor Agencji Rozwoju Przemysłu w Mielcu;
• Zwiedzanie wybranych przedsiębiorców stosujących zrobotyzowane procesy produkcyjne: Husqvarna, Kirchhoff Automotive, Retech, Spiroflex, Stertech, Firma Tarapata;
• Prezentacja rozwiązań technologicznych przez firmy dostarczające roboty przemysłowe do edukacji (uczelni wyższych i szkół technicznych).

mp